7. novembra, 16:17

Nenápadný, ale významný kostolík v Banskej Bystrici po rekonštrukcii: Dôležité je začať s ľuďmi snívať

Nenápadný, ale významný kostolík v Banskej Bystrici po rekonštrukcii: Dôležité je začať s ľuďmi snívaťKostol sv. Alžbety na Dolnej ulici v Banskej Bystrici. Foto: Martin Minka

Kostol svätej Alžbety je jedným z viacerých kostolov v centre Banskej Bystrice. Ľudovo nazývaná Alžbetka, nenápadne splývajúca s ostatnými historickými budovami, sa po desaťročiach dočkala rekonštrukcie. Páter vincentínov Pavol Noga priblížil Štandardu príbeh opravy, ale aj to, čo jej predchádzalo.

Kde sa zrodila myšlienka opraviť Alžbetku?

Príbeh sa začal, keď som bol prevelený do Banskej Bystrice. Mal som tu byť iba na rok. Kostolík som poznal, ale iba zbežne. Doteraz sa na ňom robili čiastkové rekonštrukcie. Problém však zostal vždy ten istý. Bol to starý a zavrhnutý kostol.

Pýtal som sa Boha, čo by som mal robiť? A keď som doň opäť vošiel, počul som toto: „Obnov môj dom.“ Pýtal som sa ako, pretože sme tu iba štyria ľudia, peniaze nemáme. „Obnov môj dom a ty sa nestaraj,“ bola odpoveď.

Čo povedali na váš nápad ľudia z kostola?

Dôležité je pomaly ich pripravovať. Začať s nimi snívať. Povedať im, že to nie je len záležitosť cirkvi, ale je to náš dom. Tá rekonštrukcia je ako ľadovec. Kúsok je navrchu, no ostatné je pod vodou. Začalo to snívaním, rozprávaním.

Potom ktosi navrhol, aby sme si podali žiadosť o grant. Predtým to nikdy nevyšlo. A odrazu niekto poznal niekoho iného a dalo sa to. Výhodou je, že sme si nič nepožičiavali. Dostali sme grant a bola vyhlásená verejná zbierka. Zriadili sme obrovský banner na kostole s výzvami na jeho záchranu.  

Medzi ľuďmi sa dlhší čas šíri informácia, že niekto prispel na opravu veľmi vysokou sumou.

Áno, stalo sa to. Ale dodnes nevieme, kto to bol. Stalo sa to pred tromi rokmi, keď sme počítali peniaze z nedeľnej zbierky. Našli sme obálku, bolo v nej dvadsaťtisíc eur. Ale to nie je najväčší zážitok. Najväčší zážitok je, keď príde starenka, vytiahne zo servítky päť eur a ja viem, že ju to stálo veľa. Toto je pre mňa zážitok. Niekedy som pri nich až plakal. Dávajú, aj keď nemajú skoro nič.  

Páter Pavol Noga. Foto: Martin Minka

Koľko trvala celá rekonštrukcia od prvej myšlienky po vysviacku?

Viditeľné práce začali v apríli minulého roka, na začiatku pandémie. Ešte som vtipkoval: „Pane Bože, my zatvárame kostol, ale všetky kostoly si zatvoriť nemusel.“ (Smiech.) To však bola finálna časť, pretože predtým bolo potrebné podať žiadosť na grant, mať hotové výskumy a podobne.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.