Antónia zažívala vplyvom rodinného zázemia depresie už od detstva. Viera v Boha bola len čímsi sivým, na pozadí všetkého, čím si prechádzala. Keď sa však rozhodla, že si siahne na život, Ježiš zasiahol a láska v jeho očiach jej nedovolila uskutočniť jej rozhodnutie. Tonka Žigová (27) pracuje v evanjelizačnom projekte Godzone na Sliači a porozprávala nám o tom, ako ju Boh vyviedol z tmy a nelásky k sebe samej.

Kto a kde je Boh? Hoci ho niektorí ľudia nepoznajú, odmietajú alebo pre nich neexistuje, iní s ním majú osobný vzťah. V sérii rozhovorov Boh nie je mŕtvy prinášame skutočné príbehy ľudí, ktorí dennodenne chodia okolo nás. Možno sú celkom nenápadní, no nesú v sebe jedinečné poznanie. Ich životné skúsenosti hovoria o Božom konaní a o tom, ako aj v každodennosti cítia, že Boh je živý.

Aké bolo tvoje detstvo? V akom prostredí si vyrastala?

Moje detstvo bolo trochu netradičné. Keď som mala osem rokov, moja mama začala pracovať v zahraničí a môj otec bol alkoholik. Kým som si tieto veci neuvedomovala, tak bolo moje detstvo veľmi pekné, bývala som na dedine, väčšinou sme boli stále v lese. No postupne som si začala uvedomovať všetky tie veci, ktoré sa doma diali, všetky problémy a záležitosti okolo môjho otca. Čím som bola staršia, tým to bolo náročnejšie.

Máš aj súrodencov?

Áno, mám dvoch starších súrodencov.

Rozumeli ste si so súrodencami? Podržali ste sa navzájom pri dospievaní?

So súrodencami som mala odmalička celkom dobrý vzťah. Avšak moja sestra odišla dosť skoro na internát a môj brat odišiel do zahraničia, takže sme neboli v takom intenzívnom kontakte.

Bola si nejakým spôsobom vychovávaná k viere?

K viere som bola vychovávaná, ale bolo tam taktiež viacero iných, mimokresťanských vplyvov. Pamätám si, že moja mama sa zaoberala rôznymi energiami, veštením, kamienkami a takýmito vecami. No vždy tam bol aj Boh. Vždy mi vravela, že On je domov. Verili sme v Boha, no zároveň aj v tie ostatné veci.

Ako sa prejavovalo rodinné zázemie a problémy tvojho otca na tvojom prežívaní?

Moje detstvo sa dosť premietlo na mojej psychike. Do nejakých dvanástich rokov som trávila veľa času u psychológov. Bolo to pre mňa veľmi ťažké, pretože som bola veľmi citlivé dieťa a všetko som prežívala ťažšie. Mala som depresie, chcela som ujsť z domu a neskôr sa u mňa v puberte prejavilo veľa psychických aj fyzických problémov.

(viac…)
Najnovšie autorské články