Veľká esej Vladimíra Palka o dejinách potratov v Amerike, Reaganovej temnej hodine a rastúcom potratárskom radikalizme. A súvislostiach so SaS.

V rozhovore pre Štandard sa Michal Čop opýtal poslankyne SaS Bittó Cigánikovej: „V USA demokrati presadzujú zákon Women’s Health Protection Act, ktorý umožňuje potrat až do deviateho mesiaca. Takýto zákon by ste teda nepodporili?“ Bittó Cigániková odpovedala: „Myslím si, že to, čo hovoríte, nie je pravda, a určite by som za to nebola.“

Bittó Cigánikovej popieračstvo obsahu amerického zákona netreba nechať len tak bez povšimnutia. Women’s Health Protection Act (ďalej budem používať skratku WHPA) bol schválený pred mesiacom v Snemovni reprezentantov a v Senáte pravdepodobne neprejde. Jeho radikálnosť je však dôvodom na dlhšiu, hlbšiu rekapituláciu amerického vývoja.

Potraty do deviateho mesiaca sú v Amerike už dávno

Predovšetkým treba poslankyni Bittó Cigánikovej povedať, že potraty až do deviateho mesiaca sú v USA legálne už dávno. Akurát že nie na území každého z 50 štátov USA. Potraty bez akéhokoľvek časového obmedzenia dĺžky tehotenstva a za akýchkoľvek okolností sa na požiadanie vykonávajú na území siedmich štátov, a to na Aljaške, v Colorade, New Hampshire, New Jersey, Novom Mexiku, Oregone, Vermonte a navyše ešte na území Washingtonu D.C. A Američanky žijúce v ostatných štátoch si môžu nechať urobiť potrat až do deviateho mesiaca v niektorom z týchto siedmich.

V prípade ohrozenia života alebo zdravia matky sú potraty legálne až do narodenia v každom z 50 štátov USA.

Ako k tomu Amerika dospela?

Odpoveď nájdeme v kauze „Roe verzus Wade“, ktorú rozhodol Najvyšší súd v roku 1973. Najprv si povedzme, čo bolo pred „Roe verzus Wade“.

Pred prípadom Roe

Než Najvyšší súd vyriekol verdikt v tejto kauze, v 30 štátoch USA bol potrat nelegálny, v 16 bol legálny za špecifických podmienok (znásilnenie, incest, ohrozenie života matky), tri štáty povoľovali potrat na požiadanie pre svoje občianky. New York povoľoval potrat pre všetkých.

Propotratová legislatíva v niektorých štátoch sa vyznačovala rozdielom medzi deklarovaným zámerom legislatívcov a skutočnou praxou, ktorú schválená legislatíva nastolila.

Legalizáciu potratov od začiatku sprevádzali podvody.

Reaganova najtemnejšia hodina

Poučným príkladom je legalizácia potratu v Kalifornii v roku 1967 za čerstvého guvernéra Ronalda Reagana. Guvernér Reagan veľmi váhal, či podpísať „Therapeutic Abortion Act“, ktorý legalizoval potrat z dôvodu ohrozenia zdravia matky, neplnoletosti matky, poškodenia plodu, incestu a znásilnenia.

Napokon ho Reagan podpísal s tým, že keby to odmietol, tak kalifornský parlament by ho tak či tak potom prehlasoval. Podpisom Reagan dosiahol aspoň to, že zo zákona bol vypustený dôvod poškodenia plodu. Paul Kengor moment podpisu označil za Reaganovu najtemnejšiu hodinu.  

Rýchlo sa ukázalo, že mnohí liberálni lekári a nemocnice z tejto právne veľmi obmedzenej možnosti potratu v praxi urobili potrat na požiadanie, tak svojvoľne si zákon vykladali.

V roku 1972 informoval New York Times o pravidelných sobotňajších skupinových letoch z texaského Dallasu do Los Angeles, ktorých účastníčky všetky šli na potrat. Tak sa vyvinuli „terapeutické potraty“ v Kalifornii.

Bola to ťažká Reaganova chyba. Dúfal, že podpisuje zákon, ktorý nebude mať veľký dopad. Spôsobilo to však erupciu potratov. V roku 1967 bolo v štáte asi 500 legálnych potratov, ku koncu jeho osemročnej vlády ich bolo stotisíc ročne.

(viac…)
Najnovšie autorské články