Vo Vatikáne debatovali dvaja najvyššie postavení katolíci vo svete. Prezident USA Joe Biden a pápež František spolu hovorili o podpore náboženských slobôd, pandémii aj o klimatickej zmene. Návšteva sa uskutočnila na pozadí debaty medzi biskupmi v USA o tom, aký postoj zaujať voči katolíckym politikom otvorene podporujúcich potrat.

Slnečný deň, dvadsaťstupňové teploty a samé úsmevy, tak možno charakterizovať atmosféru vo Večnom meste počas návštevy prezidenta Bidena. Stretnutie dvoch najvyššie postavených katolíkov vo svete pozorne sledovali nielen médiá. Turisti v Ríme a okoloidúci s nadšením fotografovali kolónu limuzín a áut s americko-vatikánskymi vlajkami pozdĺž ostro stráženej cesty Via della Coniliazione, ktorá vedie k Vatikánu. Prezidentský špeciál dorazil pred Apoštolský palác na poludnie a na vatikánsku pôdu opäť vystúpil usmiaty Joe Biden s manželkou so slovami: "It is good to be back" (Teším sa, že som späť).

Tentoraz sa stretol s pápežom Františkom po prvý raz vo funkcii prezidenta USA. Naposledy argentínsky pápež prijal hlavu štátu z USA, v tom čase Donalda Trumpa, v roku 2017.

"Ste najväčší bojovník za mier, akého poznám," priznal sa Joe Biden pontifexovi. Podľa očakávaní debatovali o témach, na ktorých sa obaja zhodujú, a vyhli sa kontroverznejším otázkam ako potrat či potratový zákon, na ktoré majú odlišný názor:

"Prezident Biden dnes na audiencii u pápeža Františka poďakoval Jeho Svätosti za obhajobu chudobných vo svete a tých, ktorí trpia hladom, konfliktmi a prenasledovaním. Ocenil vedenie (leadership) pápeža Františka v boji proti klimatickej kríze, ako aj jeho snahu, aby sa pandémia skončila pre každého vďaka podeleniu sa o vakcíny a vďaka spravodlivej globálnej hospodárskej obnove," informoval Biely dom ešte pred oficiálnou správou z Vatikánu.

Veľkú pozornosť vyvolala otázka, čo si myslí pápež o katolicizme Joea Bidena, keďže ten podporuje najradikálnejšiu podobu potratov, aká dnes existuje, čo americkú spoločnosť a amerických katolíkov zvlášť rozdeľuje.

Vo verejnom komuniké sa nič nenachádza, ale prezident Biden neskôr o téme hovoril. Pápež mu mal požehnať jeho ruženec a povedať mu, že je dobrý katolík a má chodiť ďalej na prijímanie. Vatikán neskôr tieto výroky odmietol komentovať.

(viac…)
Najnovšie autorské články