V treťom najväčšom meste na Slovensku po štyroch rokoch výstavby slávnostne otvorili západný obchvat mesta. Celý úsek je dlhý takmer 8 kilometrov a motoristom ušetrí až 19 minút. Na východe však chýba množstvo ďalších úsekov.

Diaľnica D1 Prešov, západ – Prešov, juh, ako sa oficiálne západný obchvat nazýva, zahŕňa 18 mostov, dvojrúrový tunel Prešov s dĺžkou viac ako 2 km, 17 vetiev križovatiek a 6 km protihlukových stien. Súčasťou úseku je aj mimoriadne technicky zložitá križovatka Vydumanec, ktorá spája dve diaľnice a cesty I., II. a III. triedy, čo na Slovensku nemá obdobu. Vo vetvách meria spolu až 11,3 km, čo je viac ako dĺžka celého novootvoreného obchvatu. Celá stavba stála vyše 356 miliónov eur.

Národná diaľničná spoločnosť pre nepriaznivý vývoj pandémie koronavírusu zrušila podujatie pre verejnosť, ktoré malo prechádzať slávnostnému otvoreniu novej prešovskej diaľnice. Jej otvorenie tak sprevádzal len program pre pozvaných hostí, ktorý vyvrcholil strihaním pásky o 14. hodine a následným koncertom kapely Helenine Oči, ktorá zaspievala svoj hit Obchádzka a následne na kamióne obchádzala celé mesto. Vodiči sa na obchvat mali dostať po 17. hodine, ostrá prevádzka bude spustená od polnoci v piatok 29. októbra.

Okrem Prešovčanov, ktorým obchvat odľahčí dopravu v centre mesta, ho určite ocenia aj obyvatelia Košíc a okolia, ktorí vďaka nemu budú môcť plynule cestovať po diaľnici z Košíc až po Ivachnovú pri Ružomberku, čo dokopy tvorí zhruba 180 kilometrov dlhý úsek. Práve Košičania určite najviac ocenia časovú úsporu až devätnásť minút, ktorú otvorenie obchvatu prináša.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.