Vo svojej dobe bola republika veľmi moderným štátom, s modernou ústavnou listinou, ústavným súdom či volebným právom pre ženy. Vznik prvej Československej republiky bol predpokladom samostatnej slovenskej štátnosti. Uviedla prezidentka Zuzana Čaputová pri príležitosti 103. výročia vzniku samostatného Československa.

Prezidentka Zuzana Čaputová si pripomenula vznik Československej republiky a uctila si pamiatku Milana Rastislava Štefánika a Tomáša Garrigua Masaryka položením vencov k pamätníku Štefánika v bratislavskej Eurovei.

V krátkom vyjadrení pre médiá hlava štátu ocenila, že Slovensko si vznik Československa už pripomína štátnym sviatkom. Po minuloročnom rozhodnutí slovenského parlamentu je na Slovensku 28. október štátnym sviatkom tento rok prvýkrát od rozdelenia československej federácie na konci roku 1992.

„Nebyť Československa, neexistovalo by pravdepodobne ani dnešné Slovensko. Vznik Československej republiky v októbri 1918 je jednou z najvýznamnejších udalostí našich moderných dejín,“ uviedla hlava štátu na Facebooku.

Prvej republike podľa prezidentky vďačíme za to, že naše jazykové a kultúrne bohatstvo je širšie a pestrejšie aj o hodnoty z druhej strany rieky Moravy.

„Napriek tomu, že už nie sme spolu, pričom naše pokojné rozdelenie bolo ukážkovou lekciou vyspelosti, zostali sme si stále blízki,“ vyzdvihla Čaputová.

Milana Rastislava Štefánika a Tomáša Garrigua Masaryka označila hlava štátu za dve kľúčové osobnosti, ktoré boli predpokladom pre vznik prvej Československej republiky. Republiky, ktorá bola podľa prezidentky "v danom čase veľmi moderným štátom, s modernou ústavnou listinou, ústavným súdom či volebným právom pre ženy".

Zmätočné informácie

Ako informoval český portál iDnes.cz, Zuzana Čaputová mala na spomínané výročie cestovať údajne aj do Prahy, ale správa sa napokon neukázala ako pravdivá.

Rozhovor s hlavou Slovenskej republiky, ktorý 28. októbra na poludnie odvysielala Česká televízia, sa nahrával vopred. Prezidentka do Česka na oslavy necestovala. Rovnako nemala v programe ani cestu na Štefánikovu mohylu na Bradle.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.