Strana Sloboda a Solidarita by chcela zmeniť covid automat, aby mali plne zaočkovaní viac slobôd. Konzílium odborníkov aj politici váhajú.

Od 1. novembra bude mať Slovensko 24 čiernych okresov. Takmer 22 percent obyvateľov Slovenska sa pre zlú epidemickú situáciu bude riadiť najprísnejšími protipandemickými pravidlami.

Bardejov, Humenné, Námestovo, Poprad, Ružomberok, Sabinov a Snina zaočkovali viac než 60 percent ľudí nad 50 rokov. Od hranice, keď získajú žolíka a budú môcť byť najhoršie v bordovej farbe, ich delia ešte stovky podaných vakcín. Najbližšie k cieľu má Sabinov, kde treba zaočkovať ešte 178 ľudí, v najvzdialenejšom Bardejove ich potrebujú presvedčiť až 1 181.

Zaočkovaní a prevádzkari majú smolu

Od sviatku Všetkých svätých sa v dotknutých okresoch sprísňujú pravidlá aj pre zaočkovaných. Svadbám, karom, oslavám či večierkom môžu zamávať. Očkovanci sa nedostanú ani do fitka, aquaparku či kúpeľov okrem liečby s odporúčaním lekára. Zatvorené ostanú aj ubytovacie zariadenia a reštaurácie môžu fungovať len na okienkový predaj.

Keby na vyhlásenie núdzového stavu nechýbala slovami ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽaNO) „politická vôľa“, obmedzila by sa aj sloboda pohybu medzi okresmi a nočné vychádzanie.

Heslo „Vakcína je sloboda“ sa podľa niektorých odborníkov vymyká realite. Navrhujú, aby sa v covid automate schválili ústupky pre očkovaných. Takáto zmena by mohla podľa ich názoru ľudí motivovať k vakcínam.

„Covid automat nie je nastavený tak, aby motivoval jednotlivca, ale aby nahneval skupiny. Ak žijem v regióne, kde je jednoducho myslenie ľudí nastavené ,trochu inak, ako to je napríklad vo veľkých mestách, môžem robiť čokoľvek, no skôr či neskôr ma rozhodnutie väčšiny ,spláchne,“ myslí si primár Interného oddelenia NsP v Považskej Bystrici Milan Kulkovský.

Vakcína má byť sloboda, prízvukuje SaS

Témou sa zaoberajú aj politici. Koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS) navrhuje, aby sa umožnil vstup zaočkovaným zákazníkom do prevádzky, ktorej majiteľ je rovnako zaočkovaný.

Ľudia po prekonaní ochorenia COVID-19 by mali byť podľa SaS vnímaní na rovnakej úrovni ako zaočkovaní. Mali by pre nich platiť rovnaké pravidlá, lebo majú protilátky a predstavujú tiež nižšie epidemiologické riziko.

Predsedníčka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS) na stredajšej tlačovej konferencii uviedla, že návrhy diskutovala s odborníkmi, ktorí zmeny zhodne podporili.

Predseda SaS Richard Sulík povedal, že návrhy konzultovali aj s ministerstvom zdravotníctva a prerokovali ich aj na koaličnej rade, kde voči nim nebol veľký odpor. Zvýhodňovanie očkovancov priamo podporila strana Za ľudí.

Hnutie Sme rodina sa vraj rozhodne až po debate s odborníkmi. „Upozorňujeme, že sa takým rozhodnutím nesmie stať, aby sa ľudia nejakým spôsobom rozdelili do dvoch skupín,“ uviedlo pre Štandard tlačové oddelenie strany.

Zľava podpredsedníčka vlády Veronika Remišová (Za ľudí), predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Foto: Jaroslav Novák/TASR

Konzílium odborníkov je nejednotné

Konzílium odborníkov, poradný orgán hlavného hygienika a ministra zdravotníctva, pred týždňom neodporučilo dávať zaočkovaným viac slobôd, lebo epidemická situácia sa zhoršuje.

„Zmenou covid automatu by sme prispeli k zvýšenej mobilite, k rýchlejšiemu šíreniu infekcie, a tým k preťaženiu nemocníc, čo si v momentálnej situácii nemôžeme dovoliť,“ zdôvodnili lekári v stanovisku.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.