Ak sledovanie politikov na poľovníckej chate prebehlo s plným vedomím vyšetrovateľov, že konajú bez povolenia súdu, bol by to škandál. A ak by k dlhodobému a nezákonnému špehovaniu opozičných politikov došlo s vedomím prokuratúry, ktorá v odhalení utajených stretnutí rozpoznala vzácnu korisť, išlo by o pytliactvo štátnych rozmerov.

Možno tu naozaj máme druhú Gorilu. Tentokrát by ňou však bol nahratý ten, kto nahrával. A tí, ktorí ho v tom podporovali.  

Oficiálna verzia získaných nahrávok z odpočúvania opozičných politikov, advokátov a príbuzných stíhaných zločincov z poľovníckej chaty pri Nitre hovorí o veľkej náhode. Polícia so zákonným mandátom od sudcu špehovala pytliakov zveriny, no napokon nahrala politikov, ktorí si tu pred pár rokmi rozporcovali štát.   

Náhody, samozrejme, existujú. Napokon, aj spis Gorila vznikol ohromnou náhodou, keď si agent SIS všimol, že jeho byt susedí s bytom, ktorý oligarchia z Penty používa na utajené stretnutia s politikmi. Získal povolenie súdu, vzal ceruzku a priložil ucho k stene.

V prípade nedávneho odpočúvania starej lesnej chaty kdesi za Levicami však faktor „náhody“ poskytuje len čiastočné vysvetlenie.

Oná náhoda totiž dokáže vierohodne vysvetliť len nahrávku prvého stretnutia nitriansko-smeráckej bandy, ktorej obsah policajných lovcov pytliakov zaiste prekvapil. No najneskôr v tejto chvíli už museli vedieť, že na špehovanie tejto partie nemajú povolenie od sudcu.

Stále nemáme od prokuratúry žiadne vysvetlenie, ako je možné, že špehovanie opozičných politikov pokračovalo súvisle ďalšie dva mesiace potom, keď už vyšetrovatelia vedeli, že nešpehujú lovcov jeleňov a zrejme ani žiadnu nezákonnú činnosť. Naopak, ako už upozornila advokátska komora, nahrávali intímne stretnutia advokátov s príbuznými svojich klientov.  

Alebo nám úplne vážne chcú podsunúť verziu, že si všetky nahrávky en block vypočuli až v septembri po odmontovaní kamery? Omnoho pravdepodobnejšie je, že okresní policajti informovali NAKA už po zhliadnutí prvého záznamu. Narazili predsa na potenciálne bohaté ložisko informácií prinajmenšom pre tím Očistec. Niekto musel dať neformálny povel, aby sa v zjavne nezákonnom špehovaní pokračovalo.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.