Zverejňovanie dôkazov zo živých spisov vníma dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Eduard Burda negatívne.

Uviedol to pre TASR na margo medializovaných videí, ktoré by mali zachytávať stretnutia predsedu Smeru-SD Roberta Fica, exministra vnútra Roberta Kaliňáka, obhajcu obvineného bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara Mareka Paru, podnikateľa Miroslava Bödöra a syna Tibora Gašpara na poľovníckej chate.  

Rozhodnutie v medziach želaného výsledku?

„Ide o pokus o ovplyvňovanie výsledkov trestného konania cez vytvorenie verejného tlaku na orgány činné v trestnom konaní a na súdy, aby rozhodli v medziach želaného výsledku. V trestnom konaní však nesmie byť výsledok daný dopredu, musí striktne vychádzať zo zisteného skutkového stavu a z vykonaných dôkazov, či sa nám to osobne páči alebo nie,“ poukázal Burda.

Pripomenul, že odposluch z jedného trestného konania sa môže použiť v inej trestnej veci za splnenia zákonných podmienok uvedených v Trestnom poriadku. Deje sa tak v prípade, ak ide o trestné konanie pre úmyselný trestný čin, na ktorý zákon ustanovuje trest odňatia slobody s hornou hranicou trestnej sadzby prevyšujúcou tri roky, korupciu, trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa, trestný čin legalizácie výnosu z trestnej činnosti alebo pre iný úmyselný trestný čin, o ktorom na konanie zaväzuje medzinárodná zmluva.

„Ak pominie pôvodný dôvod na vyhotovovanie týchto záznamov, treba s vyhotovovaním predmetných záznamov skončiť a pokiaľ sa v rámci ich vyhotovovania nájde iný dôvod na ich vyhotovovanie, teda podozrenie z inej trestnej činnosti, treba na pokračovanie odposluchov nový súhlas,“ vysvetlil Burda.

Nahrávky mali slúžiť na predĺženie väzby

Prokuratúra v pondelok (25. 10.) informovala, že dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry doplnil svoj návrh na predĺženie väzby obvinených v rámci akcie Očistec o obrazovo-zvukové záznamy. Tie majú potvrdzovať snahy viacerých osôb z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších trestných káuz.

Následne boli medializované videá, ktoré by mali zachytávať stretnutia Fica, Kaliňáka, Paru, podnikateľa Miroslava Bödöra a syna Tibora Gašpara na poľovníckej chate. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka dal preto v utorok (26. 10.) preveriť únik medializovaných videí. Má podozrenie, že došlo k naplneniu skutkových podstát trestných činov zneužívania právomoci verejného činiteľa a marenia spravodlivosti.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) z tímu Očistec podal v súvislosti s únikom videí zo stretnutí na poľovníckej chate trestné oznámenie na Úrade inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR.

(tasr)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.