27. októbra, 17:32

Poľsko dostalo pokutu milión eur denne za to, že nepočúvlo rozsudok európskeho súdu. Platiť odmieta

Poľsko dostalo pokutu milión eur denne za to, že nepočúvlo rozsudok európskeho súdu. Platiť odmietaillustračný záber. Foto: TASR/AP

Milión eur denne, až kým sa Poľsko nepodvolí. Súdny dvor EÚ mu vymeral pokutu za to, že neposlúchlo rozsudok o súdnej reforme. Súdu prekáža, že Varšava úplne nezastavila činnosť disciplinárnej komory sudcov. Jednu pokutu už Poľsko dostalo, platiť však odmieta. V hre je krátenie eurofondov.

Spor medzi Poľskom a Európskou komisiou (EK) sa stupňuje. Vojna slov prerástla do finančných sankcií. Súdny dvor vyhlásil, že Varšava bude platiť milión eur denne, kým nezačne rešpektovať jeho rozsudok z júla tohto roka.

Európsky súd vtedy rozhodol, že justičná reforma podľa neho ohrozuje nezávislosť poľského súdnictva. Prikázal rozpustiť disciplinárnu komoru Najvyššieho súdu Poľska a zrušiť rozhodnutia, ktorými zbavil sudcov imunity.

Poľsko sa najprv rozsudku nechcelo podvoliť. Napokon komoru zrušilo, ale pokračuje v začatých disciplinárnych konaniach, verdikt teda rešpektovalo len čiastočne.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.