27. októbra, 14:55

Bulharský ústavný súd: Ústava pozná len biologické pohlavie, rod nie

Bulharský ústavný súd: Ústava pozná len biologické pohlavie, rod nieBulharsko, ilustračný záber. Foto: TASR/AP

Ústavný súd v Bulharsku uviedol, že pohlavie nie je možné vnímať inak ako biologicky. Rozpor vychádzal z kritiky Istanbulského dohovoru, ktorý prezentuje slovo rod (gender) ako pohlavie a zároveň niečo, čo si môže človek meniť. Súd dal za pravdu kritikom, ktorým prekáža gender ideológia v spornom dohovore.

Slovo pohlavie v ústave môže byť chápané len v biologickom význame, rozhodol Ústavný súd Bulharska. Rozhodnutím tak zavŕšil niekoľko rokov trvajúci spor o výklade tohto pojmu, ktorý sa dostal na pretras v súvislosti s Istanbulským dohovorom.

V roku 2018 tamojší ústavný súd zabránil ratifikácii s odôvodnením, že dokument používa vo význame pohlavia pojem rod (po anglicky gender), ktorý bulharská ústava nepozná, respektíve jej odporuje. Rod je v rámci tohto dokumentu chápaný ako spoločenský konštrukt, ktorý „relativizuje hranice medzi obomi pohlaviami – mužským a ženským, ktoré sú biologicky stanovené“.

Súd taktiež dodal, že pokiaľ spoločnosť stratí schopnosť rozlišovať mužov a ženy, boj proti násiliu na ženách sa stane len formálnym a nesplniteľným záväzkom. V bulharskej ústave sa slovo pohlavie spomína raz, konkrétne v článku číslo 6. Základný zákon zakazuje diskrimináciu z rôznych dôvodov, aj na základe pohlavia.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.