Záznam z chaty zatiaľ nepripomína Gorilu, ale počkajme si na pokračovanie, hovorí predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský, ktorý sa v minulosti angažoval ako aktivista na protestoch Gorila. Odmieta, že by jeho brat a bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský bol organizátorom vojny v bezpečnostných zložkách. Keby bol, tak by určite neinformoval Daniela Lipšica, že za ním prišli takzvaní emisári Zora Kollára a pýtali sa, že prečo je Zoro problém, argumentuje Pčolinský pre Štandard.

V pondelok médiá zverejnili videá, na ktorých je vidieť, ako sa Robert Fico, Robert Kaliňák, oligarcha Miroslav Bödör, syn policajného exprezidenta Gašpara či advokát Marek Para dohadujú o tom, ako bude Kaliňák vypovedať v kauze policajnej mafie. Vraj sme svedkami druhej Gorily. Vy ste sa prvýkrát dostali do povedomia verejnosti ako spoluorganizátor protestov Gorila, aký je teda váš názor na tieto videá? Ide o Gorilu 2.0?

Zďaleka to nepripomína Gorilu. V nahrávkach Gorily sa riešili konkrétne kšefty, lietali konkrétne sumy úplatkov. Bolo to z môjho pohľadu niečo iné, ale treba si počkať na pokračovanie nahrávok z tejto chaty, pretože zatiaľ z toho, čo uniklo do médií, nie je nič také zásadné, že by sme sa museli zavzdušňovať. Dozvedeli sme sa, že tam Fico jedol nejakú slaninu alebo tlačenku a Kaliňák sa radil s advokátom Parom o tom, ako by mal vypovedať. Zatiaľ tam nie je dokopy nič, ale počkajme si na pokračovanie, možno niečo toxické vypláva.

Fico sa zatiaľ tvári suverénne, prijal to s pokojom.

Vyzval novinárov, aby všetko zverejnili, takže zjavne nejakú veľkú obavu z toho, čo tam rozprával, nemá.

Pozorujeme vojnu v bezpečnostných zložkách. V rámci nej so Smerom spájajú stranu Sme rodina, ktorá si v minulosti postavila kampaň na boji proti korupcii a boji proti Smeru.

My sme postavili kampaň na nájomných bytoch.

Hovorím o vašej prvej kampani pred rokom 2016. Na protismeráctve ste v podstate vyrástli.

Áno, to ale trvá ďalej. Hovoríme, že Smer je problém a nevieme si veľmi predstaviť po voľbách robiť politiku so Smerom. Partnerov skôr vidíme inde. Predsa len Smer má za sebou dvadsaťročnú históriu, o tejto strane vieme až príliš.

Smer vám kritiku opätuje. O Kollárovi sa zrejme nikto viac kriticky nevyjadruje než Fico.

Preto nerozumiem spájaniu, ktoré sa snažia navodiť poniektorí novinári. Animozita medzi Smerom a Sme rodina je dosť veľká.

Je väčšia než medzi Sme rodina a Romanom Mikulcom?

Mikulec je koaličný minister, dlhodobo som vyjadroval výhrady voči jeho práci a tie sa týkali najmä pôsobenia policajného prezidenta Petra Kovaříka.

Roman Mikulec. Foto: Pavel Neubauer/TASR

Vaše vyjadrenia však boli kritickejšie voči Mikulcovi než voči Kovaříkovi.

Pretože Mikulec niesol za dianie v policajnom zbore politickú zodpovednosť. A on si vybral Kovaříka. Nikto mu ho nenútil.

Na základe právnej úpravy z čias Denisy Sakovej však musel prejsť výberovým konaním pred odbornou komisiou a byť odporučený výborom pre obranu a bezpečnosť. Vláda teraz rozhodla, že policajného prezidenta bude odteraz vyberať minister. Dávate ešte Mikulcovi šancu?

Závisí na tom, koho si vyberie. Nie je jedno, kto riadi Policajný zbor. Uvidíme aj, aké kroky spraví poverený prezident Hamran. Zásadné však bude, koho si Mikulec vyberie, pretože Hamran je len poverený.

Neboli vo vašom konflikte s Mikulcom momenty, keď ste si povedali, že ste prestrelili? Napríklad keď ste tvrdili, že na základe novely volebného zákona bude môcť Mikulec vylúčiť z volieb nezaočkovaných?

Nie, myslím si, že som bol ešte veľmi mäkký.

Naozaj si myslíte, že Mikulec chcel obmedzovať volebné právo?

To som si vyjasnil so štátnym tajomníkom ministerstva vnútra. Ich výklad je iný, ako sa to dá čítať v tom paragrafovom znení. Dá sa to v ňom čítať aj tak, ako som to ja prezentoval. Výklad ministerstva vnútra je však iný a počkáme si na aplikačnú prax, ako si to budú vykladať jednotlivé orgány.

Ako sa má váš brat? Vladimíra Pčolinského aj aktuálne označili za organizátora vojny v bezpečnostných zložkách.

Vyjadrovať sa k myšlienkovým pochodom niektorých novinárov z Aktualít, Denníka N či Sme nemá veľmi zmysel. Títo ľudia žijú vo svojom svete, že kto je dobrý a kto je zlý, v ktorom si vytvorili rôzne verzie udalostí. Tieto verzie často nesedia s faktografiou a prekrúcajú časovú postupnosť udalostí.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.