Zo spoločnosti Facebook, ktorá prevádzkuje rovnomennú sociálnu sieť a ďalšie online platformy, unikli časti internej komunikácie naznačujúce, že zobrazovanie spravodajského obsahu na Facebooku ovplyvňuje viac politika než pravidlá, ktoré by mali platiť pre všetkých. Spoločnosť Marka Zuckerberga to odmieta, ale uniknuté časti debát medzi zamestnancami Facebooku naznačujú niečo iné.

Pravidlá Facebook zrejme neplatia pre každého rovnako. Naznačujú to uniknuté časti internej komunikácie, na ktoré sa odvoláva Wall Street Journal (WSJ) vo svojom dlhodobom projekte Facebook Files. V rámci neho americký denník uverejňuje články odhaľujúce praktiky tejto firmy a tentokrát prichádza s ďalším zistením o špeciálnom postavení niektorých médií na Facebooku.

V uniknutých diskusiách sa zamestnanci a členovia manažmentu Facebooku dohadujú napríklad aj o tom, že proti americkému konzervatívnemu portálu Breitbart a ďalším pravicovým médiám neuplatňuje sociálna sieť pravidlá pre šírenie obsahu. Dôvodom sú obavy z negatívnej reakcie používateľov.

Podľa amerického denníka Facebook bežne robí výnimky pre veľkých hráčov používajúcich túto sociálnu platformu. Existovať má údajne tajná elita používateľov, ktorých sa výnimky z pravidiel používania týkajú.

Pár príkladov z praxe

Počas protestov, ktoré naprieč Spojenými štátmi vyvolalo zabitie Georgea Floyda policajtom, jeden zo zamestnancov Facebooku v internej komunikácii napísal: „Dajte Breitbart preč z News Tab.“ News Tab je nástroj, ktorým Facebooku vyberá používateľom spravodajské články a príspevky jednotlivých médií.

Zmienený zamestnanec argumentoval titulkami, ktoré Breitbart použil v článkoch o protestoch. Išlo napríklad o nadpisy typu: „Chaos v Minneapolise: výtržnosti v maskách“, „Masívne rabovanie, budovy v plameňoch“, „Protestujúci aktivisti Black lives matter rozbili policajné autá“.

Titulky boli síce v tom čase pravdivé, ale pracovníkovi sa zrejme nepáčili práve pre jeho politické presvedčenie. Kolegom totiž napísal, že „Breitbart a podobne ladené zdroje zobrazujú Američanov tmavej pleti a černošské hnutia vo veľmi negatívnom svetle“. Mnohí s týmto názorom súhlasili.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.