Mnohí ľudia, ktorí sú v progesivistickom hnutí, sú svojím založením radikáli, hovorí v rozhovore o petícii na podporu návrhu zákona na pomoc tehotným ženám, aj o šanciach na jeho schválenie Patrik Daniška, ktorý vedie Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku.

Prečo ste spustili petíciu na podporu návrhu zákona na podporu tehotným ženám?

Lebo chceme podporiť dobrý návrh zákona. Téma ochrany života sa dá uchopiť cez dva legislatívne prístupy. Jeden odstraňuje diskrimináciu nenarodených detí a druhý je o podnikaní krokov, vďaka ktorým sa v konkrétnych situáciách mamička rozhodne pre život dieťaťa. Oba prístupy považujem za dobré. Jeden nejde proti druhému, ale zároveň sa dopĺňajú – ochrana aj prevencia. Z minulosti máme skúsenosť, že takýto typ zákona môže prejsť, keďže v minulosti prešiel napríklad zákon o informovanom súhlase a poučení rodičov a aj predchádzajúci aj súčasný parlament ukázali, že podobný návrh zákona má šancu uspieť. Preto ho treba podporiť.

Ako to vyzerá s podpismi. Koľko ich už máte?

Momentálne ich je vyše 12-tisíc, petíciu stále možno podpísať.

V médiách nedávno zarezonovala opačná petícia lekárov, ktorí sa vyslovili proti tomuto návrhu zákona. Na druhej strane, nemalá časť lekárov ho určite podporuje, keďže z prieskumu organizácie Možnosť voľby vyplýva, že zhruba tretina nemocníc na Slovensku odmieta vykonávať potraty. Prečo sa podľa vás petíciou neozvali aj títo lekári?

Lekári zvyčajne veci ako petície neiniciujú, skôr ich podporia svojou odbornosťou, ale petície sú skôr občiansko-aktivistickou záležitosťou. Preto ma aktivizmus lekárov skôr prekvapil. Už keď pre nič iné, tak preto, že skladajú Hippokratovu prísahu, kde prisahajú, že potrat nespravia. A teraz tí istí lekári podporujú petície za to, aby sa potraty robili. Zdá sa mi, že ich aktivizmus trochu prekračuje hranice.

Tu si však treba uvedomiť aj to, že ak sa niekto chcel stať v minulosti gynekológom, tak v rámci atestácie musel vykonať aj potrat. Myslím, že prvá univerzita, ktorá to prestala vyžadovať bola Slovenská zdravotnícka univerzita, ktorá vznikla v roku 2002. Až nové generácie sa teda pri vstupe do branže nemuseli takto zašpiniť. Celá staršia generácia gynekológov, s malými výnimkami je však týmto poznačená, a preto drží potratovú líniu. Všetci títo ľudia sú zároveň na najvyšších funkciách vo svojom odbore a tiež majú silnú podporu médií, preto sa cítia neohrození.

Prečo sú tí druhí ticho?

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.