Podľa ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (SaS) by advokátka Eva Mišíková nemala byť členkou Súdnej rady. Ide o nevhodnú výzvu. Kolíkovej vraj ide len o dôveryhodnosť súdnictva, pričom do jej nezávislosti týmto sama vstupuje.  

Ministerka svoj postoj voči Mišíkovej zdôvodňuje práve nízkou dôverou justície. Mišíková je totiž advokátkou dvoch stíhaných mužov, ktorí sú podozriví z vážnych trestných činov, Petra Košča a Jána Kaľavského. Predtým obhajovala aj bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského. Ide o ľudí, ktorých NAKA a špeciálna prokuratúra považuje za aktérov komplotu namierenému proti vyšetrovaniu závažných káuz.

Podľa Kolíkovej by „pre dôveryhodnosť Súdnej rady, ako aj celého systému justície bolo lepšie, keby s takýmto bremenom členovia v Súdnej rade nesedeli“.  

Mišíková to považuje za nevhodný nátlak. Poprela, že by jej zastupovanie Košča a Kaľavského ovplyvňovalo jej činnosť v Súdnej rade. „,Kádrovať‘ moje členstvo v Súdnej rade na základe toho, koho ako advokátka zastupujem, je škandálnym spochybňovaním podstaty práva na obhajobu,“ obhajuje sa advokátka, ktorá ministerkin postoj považuje za nátlak voči Súdnej rade.  

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.