Europoslanec Milan Uhrík musí vymazať zo svojho facebookového profilu viaceré klamlivé tvrdenia, ktoré šíril o slovenskom vedcovi Pavlovi Čekanovi. Rozhodol o tom súd v Nitre. Čekan nevylučuje, že bude súdnou cestou požadovať aj ospravedlnenie a náhradu nemajetkovej ujmy. Uhrík hovorí o nehoráznosti a doplnil, že súd mu žiadne rozhodnutie v tejto veci nedoručil.

Čekan informoval o vyhratom súdnom procese na sociálnej sieti. Europoslanec musí podľa uznesenia okresného súdu v Nitre vymazať zo svojho facebookového profilu tvrdenia, v ktorých urážal vedca a jeho biotechnologickú firmu MultiplexDX. Čekan Uhríkovi nič nedaroval a nepriamo ho označil za populistického politika.

„Nenávisť a klamstvo sú metódy práce, ktoré už viedli k mnohým zlým obdobiam v histórii ľudstva. Hrozivé je, akým spôsobom sa táto metóda udomácnila na Slovensku. A to nielen u politikov, ktorých jediná práca spočíva v písaní hejtov a ich využití na to, aby raz za čas presvedčili pár tisíc ľudí, aby im aj ich hlasom umožnili zarábať mesačne päťtisíc eur a viac. Takto to nemôže ísť ďalej,“ píše Čekan v úvode svojho statusu.

Poslanec Európskeho parlamentu a predseda hnutia Republika Milan Uhrík zverejnil koncom augusta na Facebooku status, v ktorom o Čekanovi píše, že je to „arogantný človek a obchodník s ľudským zdravím, ktorý zarába na strachu a krajine nič nevracia“. O jeho firme napísal, že „získala od štátu obrovské státisícové zákazky na nákup covid testov a sídli v daňovom raji“.

Získavať „páčiky“ klamstvami

Nitriansky okresný súd podľa Čekana v neodkladnom rozhodnutí konštatoval, že spomínané výroky europoslanca Uhríka sú nepodložené a predstavujú neoprávnený zásah do vedcových práv aj práv spoločnosti MultiplexDX. Preto ich má Uhrík zo svojho augustového facebookového statusu vymazať. V čase písania článku bol status ešte v pôvodnom neupravenom stave.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.