Nedbanlivosť, neznalosť, šetrenie i neodbornosť. V USA skúmajú dôvody minulotýždňovej tragédie, keď herec Alec Baldwin počas nakrúcania omylom zastrelil kameramanku a postrelil režiséra. Vina zatiaľ padá na pomocníka režiséra i na neskúsenú zbrojnú asistentku.

Americký herec Alec Baldwin minulý týždeň nešťastnou náhodou smrteľne postrelil kameramanku Halynu Hutchinsovú, zranil i režiséra Joela Souzu. Stalo sa tak počas nakrúcania filmu Rust v americkom štáte Nové Mexiko. Prípad začala okamžite vyšetrovať polícia.

Podľa známych informácií sedel Baldwin na lavičke pri dekoračnom kostole, kde si nacvičoval tasenie zbrane. Tá mu bola dodaná s tým, že je vraj „chladná“, teda nenabitá. Hutchinsová sedela za kamerou, pri nej stál režisér Souza.

Ten jej nahliadol cez rameno, keď v tom momente všetci začuli výstrel. Strela zasiahla kameramanku do brucha a režiséra následne do ramena. Hutchinsová zomrela počas prevozu do nemocnice.

Baldwinovi vraj podal osudnú zbraň asistent režiséra Dave Halls, ktorý mal na starosti celkovú bezpečnosť na filmovej scéne. V roku 2019 pomáhal pri filme Freedom’s Path (Cesta slobody). Počas nakrúcania snímky sa vtedy ľahko zranila jedna osoba pri náhodnom výstrele zo zbrane. Halls bol na mieste prepustený.

Vyšetrovanie sa zatiaľ sústreďuje na osoby, ktoré mali zodpovednosť za bezpečnosť a manipuláciu so zbraňami. To je špecificky Halls, ale aj 24-ročná Hannah Gutierrezová-Reedová. Tá mala ako „zbrojárka“ na starosti strelné zbrane vrátane ich kontroly.  

Neskúsenosť i ďalšie problémy

Ako však upozornili viaceré médiá, Gutierrezová-Reedová bola podľa svedkov veľmi neskúsená. Len pred rokom dokončila vysokú školu a pracovné skúsenosti mala z jediného filmu.

„So zbraňami zachádzala trochu neopatrne, stále s nimi mávala sem a tam,“ uviedol nemenovaný zdroj pre americký bulvárny portál Daily Beast. Podľa niektorých svedectiev nebolo ani strelivo do zbraní bezpečne uložené, ale rozhádzané kade tade.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.