Narastajúci tlak na elektromobilitu so sebou prináša aj zvýšenú spotrebu lítia používaného v batériách. Najväčšia baňa na tento vzácny kov v Európe by mala vyrásť v Srbsku. Ľudia sa však boja vplyvu na životné prostredie aj zničenia úrodnej poľnohospodárskej pôdy. Prezident sľubuje, že nechá o výstavbe rozhodnúť ľudí, ktorí na protest proti projektu už vyšli do ulíc. Doterajšie kroky srbskej vlády podľa investigatívnych novinárov naznačujú, že ide o príliš veľkú zákazku nato, aby ju zastavil názor verejnosti.

Mobilné telefóny, notebooky a v uplynulých rokoch stále viac propagované elektromobily potrebujú na svoju prevádzku batérie obsahujúce lítium. Jeho zásoby vo svete sú však obmedzené. Vhodné a bohaté ložiská sú vzácne a investori robia všetko preto, aby ich naplno využili. Už mesiace sa hovorí o otvorení lítiovej bane v Srbsku, ale miestni sú proti a stupňujú protesty.

Lítiovú baňu Jadar pri srbskej Loznici na západe balkánskeho štátu, neďaleko hraníc s Bosnou a Hercegovinou, chce anglicko-austrálska spoločnosť Rio Tinto začať stavať už na budúci rok. Momentálne čaká na udelenie potrebných povolení.

Baňa v odhadovanej hodnote takmer dva a pol miliardy dolárov má vyrásť na ploche takmer 390 hektárov pri meste vzdialenom 140 kilometrov juhozápadne od Belehradu. Po dokončení sa z nej zrejme stane najväčšia baňa v Srbsku, ktorá má zdvihnúť HDP tohto balkánskeho štátu najmenej o jedno percento.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.