Majú podobné politické priority a spojencov naprieč Európou, napriek tomu sa stretávajú až teraz. Marine Le Penová prišla do Budapešti za Viktorom Orbánom. Maďarský premiér má však bližšie k jej súperovi Éricovi Zemmourovi, s ktorým sa stretol už pred mesiacom.

Maďarský premiér pokračuje v sérii návštev ideových spojencov. V lete za ním prišiel známy komentátor Tucker Carlson z americkej televízie Fox. V septembri zasa prijali pozvanie na štvrtý ročník Budapeštianskeho demografického samitu konzervatívci z celého sveta. Zúčastnili sa na ňom bývalý americký viceprezident Mike Pence, ale aj dvaja známi francúzski politici. Marion Maréchalová (Marinina neter, ktorá už priezvisko Le Penová nepoužíva) a komentátor s politickými ambíciami Éric Zemmour.

Marine Le Penová sa s Orbánom stretne až ako tretia francúzska politička v poradí. Po neteri, ktorá zo strany Národné zhromaždenie odišla, a Zemmourovi, ktorý síce prezidentskú kandidatúru ešte stále neohlásil, ale v prieskumoch sa už dostáva na druhú priečku za Emmanuela Macrona.

Marion Maréchalová s Viktorom Orbánom v Budapešti. Foto: Facebook / Marion Maréchalová

Stretnutie so Zemmourom, ktoré sa uskutočnilo priamo v úrade maďarského premiéra, je zlou správou pre jeho rivalku Le Penovú. „Je to skutočne znepokojujúce,“ povedal v septembri pre Politico nemenovaný člen Le Penovej strany, ktorý to považoval za signál politickej podpory.

https://twitter.com/ZemmourEric/status/1441845079707201541
Zostrih z návštevy Éric Zemmoura v Budapešti.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.