Od 1. apríla 2021 začala Sociálna poisťovňa vyplácať novú dávku – tehotenské. Nárok na ňu má tehotná žena po splnení zákonných podmienok.

Tehotenské zaviedla medzi nemocenské dávky novela zákona o sociálnom poistení od 1. apríla 2021. Prvé dávky začala Sociálna poisťovňa vyplácať v máji 2021. V období od mája do septembra tohto roku o dávku požiadalo priemerne mesačne takmer 19-tisíc budúcich mamičiek. V rovnakom období však poberalo materské priemerne 26,5-tisíc poistenkýň.

Sociálna poisťovňa sa domnieva, že budúce mamičky o novej dávke tehotenské stále nevedia a neuplatnili si na ňu nárok podaním žiadosti. V najbližších dňoch dostanú spomínané ženy informačný list, ktorý im túto možnosť pripomenie.

Na dávku majú matky nárok aj spätne. V tomto roku môže poistenka dostať tehotenské v rozpätí od 215,15 eura do 333,90 eura mesačne.

„Tehotenské má pomôcť budúcim mamičkám pripraviť sa na príchod bábätka. Táto nová dávka je tu pre ne, a preto sme sa rozhodli ich iniciatívne osloviť, aby ju využili. Chceme, aby sa dávka dostala k adresátkam v čo najväčšom možnom rozsahu,“ uviedol v tejto súvislosti generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Juraj Káčer.

Nárok na tehotenské

Požiadať o tehotenské môžu poistenkyne aj spätne, ak sa pôrod či ukončenie tehotenstva uskutočnilo po 31. marci 2021. Dávka je určená pre ženy, ktoré sú na začiatku 13. týždňa tehotenstva a sú nemocensky poistené. To znamená, že sú zamestnané, vykonávajú živnosť alebo si dobrovoľne platia nemocenské poistenie.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.