Krajiny V4 budú vetovať nové ekologicky motivované zdanenie rodinných domov a áut. Povedal to Gergely Gulyás, kľúčový poradca Viktora Orbána.

Myslím, že na Slovensku by takúto správu mnohí uvítali, ale je to skutočne tak? Nejde nateraz len o názor Maďarska, možno Poľska?

Platí to už dlhšie, sme štátom bez zahraničnej politiky. V Bruseli nerobíme problémy a nakupujeme americké zbrane, takže sme proeurópski aj proatlantickí, ako si to tu naivne predstavujeme, nikto nás nekritizuje, vlastne si nás ani nikto nevšíma. Z Komisie nám prisľúbili väčší podiel peňazí ako Čechom, ich rozdelenie nazývame reformami, ale aj – ako sa sami nazvali – „najreformnejšia vláda“ sa akosi nevie zhodnúť, čo to tie reformy sú. Viď Remišová verzus Kolíková. Idylka po slovensky.

Problém je, že sa práve odohrávajú tektonické zmeny EÚ a my riešime šesť miliárd eur na dlh, ktoré nemusíme v tejto podobe ani dostať. A možno ich ani nedokážeme minúť.

V pozadí je však ďaleko väčší netvor. Spoločné dlhy (to sú tie peniaze na „reformy“) zákonite vytvoria federalizovanú Európsku úniu, najmä z eurozóny. Zelená dohoda, ak sa bude realizovať, spečatí vývoj Únie. Namiesto riešenia ťažkých spoločenských problémov ideme vytvoriť ešte ťažšie. Ešte donedávna EÚ aspoň predstierala, že chce dohnať vyspelejšie časti sveta alebo sa neocitnúť v tieni Číny. Už je to pápá. Namiesto problémov budujeme fantasy-land, ako to nazval portugalský autor Bruno Maçães, európske elity sa odtŕhajú od reality a budujú prekrásny nový európsky zelený svet.

A vtom sa ozve Viktor Orbán, uhorský politik. Ak máte minútku, pustite si toto video:

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.