Česko neuzná ruskú očkovaciu látku Sputnik V ani u ruských turistov, ktorí vstupujú na územie Českej republiky. Tí tak budú považovaní za nezaočkovaných a po príchode do Česka budú musieť absolvovať karanténu. V nedeľu o tom informoval portál iRozhlas.cz odvolávajúc sa na hovorcu českého ministerstva zdravotníctva Daniela Köppla.

Ruská očkovacia látka stále čaká na schválenie Európskou agentúrou pre lieky (EMA). O jej čiastočné uznanie v ČR sa prednedávnom pokúsila ruská strana.

České úrady v uplynulých dňoch dostali viacero žiadostí od desiatok ruských turistov. Sputnik V žiadali v Česku uznať rovnako ako ostatné vakcíny proti koronavírusu, aby po príchode do ČR nemuseli absolvovať povinnú karanténu. Česká strana to však odmietla.

"Sputnik ako očkovaciu látku u ruských turistov neuznáme a budú tak musieť nastúpiť do povinnej karantény... Nemajú európske očkovacie pasy. Je to nastavené tak, že sa neuznávajú konkrétne vakcíny ale európsky certifikát. Vakcína Sputnik nie je uznaná v Európskej únii," uviedol Köppl.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.