Michael Nazir-Ali patril k najprominentnejším anglikánskym biskupom. Bol častým hosťom v mnohých médiách, je autorom viacerých kníh a v roku 2002 patril k hlavným favoritom na post arcibiskupa z Canterbury, teda najvyššieho predstaviteľa anglikánskej cirkvi. Jeho odchod do katolíckej cirkvi preto v Británii vyvolal nemalý rozruch.

Hlavným dôvodom, prečo 72-ročný Nazir-Ali prestúpil do katolíckej cirkvi, je podľa jeho slov to, že anglikánska cirkev sa prestala zasadzovať za „základné hodnoty". Jeho bývalú cirkev podľa neho prenikli aktivisti, ktorí sledujú len jeden problém, a to „módnu agendu,“ kvôli čomu sa on sám ocitol v rozpore s touto cirkvou ako inštitúciou.

Zmena hodnôt

Dnes už bývalý biskup, ktorý má britské aj pakistanské občianstvo, v pomerne rozsiahlom rozhovore pre britský The Spectator vysvetlil, že keď bol v roku 1976 vysvätený za kňaza, tak hodnoty, ktorým veril, teda pomoc druhým, evanjelizácia, tolerancia, sloboda, posvätnosť človeka a manželstva a dôležitosť rodiny, boli v anglikánskej cirkvi vážené a ctené a táto cirkev ich obraňovala. Dnes sa tá istá cirkev podľa neho za tieto hodnoty hanbí, ospravedlňuje alebo je pri nich zdržanlivá. Z rozhovoru vyplýva, že bývalý biskup tieto zmeny pocítil najmä v dvoch oblastiach – pri obrane prenasledovaných kresťanov a pri rozporoch vo vnútri anglikánskej cirkvi.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.