Demokrati preskúmali volebný systém, politické a demografické trendy, aby zistili, že voľby v roku 2020 boli vraj posledné, ktoré vyhrali. Malo by to platiť na dlhšiu dobu.

S tým by pravdepodobne nesúhlasili republikáni, ktorí majú vlastné obavy ohľadom svojich schopností vyhrávať voľby. Pravdou ale je, že s popularitou prezidenta Joea Bidena to teraz nevyzerá príliš dobre. Od konca augusta je v prieskumoch viac nepopulárny než populárny. Podľa priemeru stránky RealClearPolitics má pozitívny názor na Bidena 46,3 percenta Američanov a negatívny 50,7 percenta. V prvom roku prezidentovania to nie sú dobré čísla. Demokratický politický poradca a expert na volebné prieskumy David Shor prišiel s radikálnou teóriou, ako ich vylepšiť, začať presadzovať populárnu politiku. Časť Demokratickej strany sa však toho zdesila.

Shor je politický a matematický ultrašprt. Prvé volebné modely publikoval na svojom blogu v roku 2008, keď mal šestnásť. V roku 2012 už pracoval na kampani Baracka Obamu. Verejne známu osobnosť a do istej miery superstar z neho urobilo až minulé leto.

V USA vrcholili protesty po zabití Georgea Floyda, násilie a rabovanie boli na dennom poriadku. Do toho však vychádzal rad komentárov vysvetľujúcich, že rozbíjanie výkladov je legitímnym politickým prejavom. V tejto atmosfére Shor pochvalne tweetoval článok politológa Omara Wasowa, mimochodom Afroameričana. Ten dospel k záveru, že v oblastiach, kde došlo k násilným nepokojom po vražde Martina Luthera Kinga, klesla podpora Demokratickej strany o dva percentuálne body, zatiaľ čo tam, kde sa demonštrovalo mierovo, naopak vzrástla. Tento Shorov tweet vyvolal hnev aktivistov, ktorí to pravdepodobne správne vnímali ako kritiku rabovania a nepokojov, a Shorov zamestnávateľ, konzultačná spoločnosť Civis Analytics, ho vyhodil.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.