Po schválení Green New Deal Európskej únie začali energie prudko zdražovať. Viac než samotné zelené prirážky ich začalo dvíhať už očakávanie toho, že prídu. Vo veľkom sa odstavujú alebo chystajú odstavovať uhoľné zdroje, od ktorých sa Európa Zeleným údelom rozhodla odísť. Obnoviteľné zdroje, ktoré ich mali nahradiť, sa ale zďaleka nedarí budovať tak, ako si európski politici predstavovali. Do toho ešte prišiel rok, keď nefúka vietor, takže veterné vrtule stoja.

Energie je málo. A hlavne sa očakáva, že jej bude ešte menej. Masívny prechod na plyn, ktorý je zatiaľ považovaný za neutrálny, nie špinavý zdroj, prudko dvíha jeho cenu. Za rok stúpla o 440 percent. Len za posledný mesiac o 45 percent. K tomu sa pridáva prudko rastúca cena emisných povoleniek, ktoré si musia kupovať tí, ktorí prevádzkujú "špinavé" zdroje, ako ekologické odpustky.

V takejto situácii nie sú, prirodzene, firmy ako Bohemia Energy v Česku, ktorá skončila s podnikaním, pretože nebola schopná dodržať pevné ceny, ku ktorým sa zákazníkom zaviazali pred niekoľkými rokmi. Pokračovať v plnení zmlúv so zákazníkmi by znamenalo len výrobu strát a dlhov. Po Európe už takto skončil rad obchodníkov s energiami.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.