Ruský prezident Vladimir Putin v čerstvom vyhlásení ostro skritizoval niektoré prejavy progresívnej kultúry na Západe. Ohradil sa voči rasizmu praktizovanému naruby, netolerancii iných názorov, cenzúre národných velikánov, ktorí nespĺňajú moderné nároky, či výmyslom o tom, že dieťa si môže samé určite pohlavie. Kritici upozorňujú, že Putinovo Rusko nemožno považovať za vzor slobody.

Kampaň za rovnaké práva a niektoré kultúrne fenonémy v západných štátoch zachádza do absurdity. Uviedol to ruský prezident Vladimir Putin na samite prestížneho Valdajského klubu.

„Boj za rovnaké práva a proti diskriminácii sa mení na agresívny dogmatizmus hraničiaci s absurditou, keď sa veľkí autori minulosti – ako Shakespeare – už nevyučujú na školách a univerzitách, pretože oni a ich myšlienky sú vnímané ako zaostalé. Klasikovia sú považovaní za zaostalých, pretože nerozumejú dôležitosti otázok rasy alebo pohlavia,“ povedal.

Šéf Kremľa, ktorý je sám lídrom obrovskej multikultúrnej krajiny, si myslí, že bojovať proti prejavom rasizmu je dôležitá a ušľachtilá vec, ale v novej kultúre rušenia (cancel culture) sa to vraj mení na obrátenú diskrimináciu a rasizmus naruby.

Ruský štátnik argumentuje, že obsedantný dôraz na rasu ľudí ešte viac rozdeľuje. Pričom poukázal na to, že cieľom ľudí, ako bol Afroameričan Martin Luther King, bolo odmietnuť segregáciu na základe farby pokožky raz a navždy. Tento fenomén opäť prinieslo do verejného diskurzu kontroverzné hnutie Black Lives Matter.

Prezident poznamenal, že v Hollywoode vydávajú kompetentní inštrukcie o tom, koľko hercov akej farby pleti a pohlavia má byť vo filmoch obsadených. „Podobá sa to na Odbor agitácie a propagandy Ústredného výboru komunistickej strany Sovietskeho zväzu,“ konštatoval ruský prezident.

Z chlapca sa môže stať dievča?

Putin sa rovnako nechal počuť, že pokiaľ ide o rasovú a genderovú politiku, je ohromený niektorými vecami, ktoré sa dejú v krajinách, ktoré sa označujú za „vlajkové lode pokroku“. Odmietol tiež myšlienku, že si dieťa môže nezávisle určiť pohlavie.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.