Minuloročné ceny pohonných hmôt vyzerajú z dnešnej perspektívy ako utópia. Situácia, ktorá môže naše peňaženky odľahčiť o desiatky eur mesačne, sa pritom ešte má zhoršovať. Čo stojí za rastom cien palív a energetickou krízou ako takou?

Hoci je pandémia koronavírusu na prvý pohľad fenoménom, z ktorého nemôže vzísť nič dobré, faktom je, že niektoré skupiny ľudí by zástancov tohto tvrdenia radi presviedčali o opaku. Jednou z nich sú vodiči.

Okrem extrémne zriedenej premávky im úsmev na tvári dlhé mesiace vytvárali aj veľmi nízke ceny pohonných hmôt (PHM). Kým liter nafty na niektorých pumpách klesol na jeseň roka 2020 pod jedno euro za liter, benzín v rovnakom objeme ste mohli nakúpiť zhruba o 15 centov drahšie.

Dnes sa však na totemoch čerpacích staníc píše už úplne iný príbeh. Podľa údajov Štatistického úradu SR cena oboch komodít rapídne stúpla. Kým pri benzíne môžeme hovoriť o zhruba štvrtinovom náraste, pri nafte až o tretinovom zvýšení. Realitou sa tak stáva, že za liter nafty dnes zaplatíme na drahších pumpách aj 1,4 eura a za liter benzínu okolo 1,5 eura.

Dopĺňanie nádrže auta nás pritom v blízkom období môže stáť ešte viac. „Na základe vývoja na ropnom trhu v predchádzajúcich týždňoch očakávame, že ceny na našich pumpách budú v ďalších týždňoch mieriť nahor,“ vyjadrila sa pre agentúru SITA analytička 365 banky Jana Glasová.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.