Vyčerpaný cestovný ruch, ktorý počas lockdownu zaznamenal výrazné straty, zachraňujú slovenskí turisti. Koronakríza ich „prinútila“ dovolenkovať doma.

Majitelia slovenských hotelov a penziónov si počas júla a augusta po niekoľkých mesiacoch lockdownovej brzdy výrazne vydýchli. Prispeli k tomu najmä domáci návštevníci, ktorí aj pod vplyvom pandemickej situácie viac vyhľadávali tuzemské destinácie a menej cestovali do zahraničia.

Napríklad v auguste, v dosiaľ najúspešnejšom mesiaci pre slovenský cestovný ruch, ich bolo v ubytovacích zariadeniach 530-tisíc. Medziročne je to viac o štyri percentá, v porovnaní s predcovidovým rokom 2019 dokonca o 15 percent.

Výrazný prepad zahraničných hostí

Ako tento týždeň informoval Štatistický úrad SR, hostia zo Slovenska plne nenahradili prepad návštevnosti cudzincov. Ubytovacie služby využilo v auguste 130-tisíc zahraničných turistov. Hoci išlo o najvyšší počet cudzincov za posledných dvanásť mesiacov, ich návštevnosť bola medziročne nižšia o 23 percent. V porovnaní s rokom 2019 je dokonca úbytok 60-percentný.

Súviselo to najmä s prísnymi karanténnymi opatreniami, ktoré museli na Slovensku cudzinci dodržať. Spôsobilo to výrazný výpadok predovšetkým tradičných návštevníkov z okolitých krajín, napríklad z Česka či Poľska. Mnohí z nich dokonca kvôli tomu rušili objednané pobyty v slovenských destináciách.

V auguste tak navštívilo ubytovacie zariadenia cestovného ruchu na Slovensku takmer 668-tisíc osôb. Toto číslo je porovnateľné s vlaňajškom, ale je to stále výrazne menej ako v predpandemickom roku 2019, keď ubytovacie služby využilo 792-tisíc hostí.

Druhým najlepším mesiacom z hľadiska cestovného ruchu bol tohtoročný júl, v ktorom dosiahol počet návštevníkov ubytovacích zariadení na Slovensku 585-tisíc. Za úplne tragické možno považovať prvé štyri tohtoročné mesiace, keď si ubytovacie služby hotelov a penziónov objednalo len 27- až 50-tisíc hostí.

Stmievanie v najtmavších okresoch

Od januára do augusta tohto roku sa v slovenských zariadeniach cestovného ruchu ubytovalo 1,8 milióna návštevníkov, čo predstavuje medziročný pokles o takmer 30 percent. V porovnaní s rovnakým obdobím pred pandémiou bol celkový počet hostí nižší o takmer 60 percent. Pri cudzincoch zaznamenali štatistici až viac než štvorpätinový prepad návštevnosti.

Zhoršujúca sa pandemická situácia v súčasnosti vôbec nenahráva cestovnému ruchu. Hoci sú opatrenia covid automatu miernejšie ako na jar, zaradenie okresov do čiernej farby už výrazne obmedzuje fungovanie tejto brandže. V „najtmavších“ okresoch, ktorých bude od pondelka (25. 10.) desať, sa totiž musia zatvoriť všetky prevádzky poskytujúce hotelové a ubytovacie služby. Reštaurácie fungujú iba prostredníctvom okienkového predaja. V čiernych okresoch navyše platí zákaz organizovania svadieb, karov a osláv, z ktorých cestovný ruch tiež výrazne profituje.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.