Prezident Českej republiky Miloš Zeman je od nedele 10. októbra hospitalizovaný a českí politici riešia aktiváciu článku 66 ústavy, ktorý by previedol právomoci na premiéra a šéfa poslaneckej Snemovne. Ešte pred tým chcú však ďalšiu nemocničnú správu. Hradný kancelár Vratislav Mynář ohlásil nečakanú tlačovú konferenciu, na ktorej vysvetľoval podozrenia, ktoré vznikli v súvislosti so zdravotným stavom hlavy štátu.

Mynář obhajoval na narýchlo zvolanej tlačovke svoje kroky pri informovaní o zdraví prezidenta Zemana. Ako príklad uviedol, že aj v prípade niekdajšej hospitalizácie exprezidenta Václava Havla Pražský hrad nezverejnil hneď informácie o tom, kde je hospitalizovaný a v akom je zdravotnom stave. Mynář trvá na tom, že pri informovaní o Zemanovom zdravotnom stave prezidentská kancelária nepochybila.

Portál iDNES.cz vo štvrtok informoval o tom, že Zeman a jeho najbližší spolupracovníci čelia podozreniu pre únik tajných informácií.

Polícia preverí aj to, či niekto nefalšoval Zemanov podpis na dokumente, ktorým zvolal rokovania Snemovne. Zaoberá sa aj novinkami, ktoré o hospitalizácii prezidenta Zemana a jeho stave zverejnil Senát. Napríklad informáciou, že kancelár Vratislav Mynář mal informácie o neschopnosti prezidenta vykonávať úrad od 13. októbra.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.