21. októbra, 17:14

Europarlament opäť vyhrešil Poľsko. Spochybňuje poľský súd a viní ho z ohrozovania jednoty Únie

Europarlament opäť vyhrešil Poľsko. Spochybňuje poľský súd a viní ho z ohrozovania jednoty ÚniePoľský premiér Mateusz Morawiecki v Európskom parlamente, za ním predsedníčka EK Ursula von der Leyenová. Foto: TASR/AP

Rozhodnutia poľského súdu nie sú legitímne a ohrozujú Európsku úniu, píše sa v uznesení Európskeho parlamentu. Europoslanci chcú Poľsko okamžite trestať, hoci Komisia mu ešte dáva čas a čaká na verdikt európskeho súdu. Poliaci hovoria o útoku na poľské inštitúcie a vinia EÚ z prekračovania právomocí. Premiér Mateusz Morawiecki vo štvrtok pred začiatkom samitu v Bruseli povedal, že Poľsko sa nenechá vydierať. Hlasovanie europarlamentu kritizovala aj europoslankyňa za KDH Miriam Lexmann, ktorá ho považuje za ďalšiu ideologizáciu diskusie o právnom štáte.

Väčšina europoslancov podporila uznesenie, v ktorom kritizujú verdikt poľského Ústavného súdu. Ten vyhlásil, že niektoré časti európskych zmlúv sú v rozpore s poľskou ústavou. Spor vznikol pre reformy poľskej justície, ktoré sú podľa Bruselu v rozpore s princípmi právneho štátu. Rozhodnutie súdu podľa nich ohrozuje jednotu EÚ a jej hodnoty.

Za rezolúciu hlasovalo 502 europoslancov, proti bolo 153.

Kritici hovoria o poľskom „nelegitímnom takzvanom ústavnom súde“, ktorý podľa nich teda nelegitímne rozhodol o rozpore niektorých ustanovení európskych zmlúv s poľskou ústavou. Poukazujú na stanovisko Združenia európskych sudcov pôsobiacich v oblasti správneho súdnictva. Verdikt poľského súdu je podľa sudcov v rozpore so základnou zásadou nadradenosti práva EÚ.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.