Na viac ako hodinu som sa ocitol v myšlienkovom svete najaktívnejšej pro-choice političky na Slovensku, ktorá neustále zdôrazňovala možnosť slobodnej voľby ženy. Táto skutočnosť je jej najväčšou slabinou, no možno aj nádejou.

Možno to niekoho z konzervatívneho prostredia prekvapí, no pani Cigániková je v zásade sympatická žena. Pri žiadosti o rozhovor nevymýšľala, okamžite a bez okolkov súhlasila. A i keď na moje otázky odpovedala cestou autom popri tom, ako šoférovala, zdalo sa, že to na ňu nemá žiaden vplyv. Bola ostrá ako vždy a pri téme aktuálneho zákona priam nezastaviteľná. Kadencia jej odpovedí sa spomalila až vtedy, keď sme sa rozprávali o tom, kedy vzniká život. Bolo evidentné, že tu už nie je až taká suverénna, opatrnejšie volí slová a trochu viac premýšľa, pri niektorých otázkach je aj trochu zneistená.

Škoda, že rovnakú črtu neprejavila aj v tej časti rozhovoru, keď bola konfrontovaná s otázkami, ako pomôcť žene, ktorá už je v situácii neplánovaného tehotenstva, no napriek tomu si dieťa chce nechať, ale bojí sa, že ho nebude vedieť uživiť. Nie je nič neobvyklé, keď politik odpovedá ako politik, no niekedy je aj pre neho lepšie dať dole politickú masku, nepretláčať len svoju agendu, premýšľať nad otázkami a odpovedať ľudsky úprimne.

V tejto oblasti to už pani Cigániková, žiaľ, nedokázala.

Prvou vecou, ktorú mi náš rozhovor ukázal, je, že jej vnímanie sveta je z veľkej časti obmedzené len na svoju bublinu, ktorá však nereflektuje značnú časť sveta.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.