20. októbra, 09:37

Poslankyňa Bittó Cigániková: Ako môže byť žena rovnoprávna s mužmi, ak nevie ovplyvniť svoju reprodukciu?

Poslankyňa Bittó Cigániková: Ako môže byť žena rovnoprávna s mužmi, ak nevie ovplyvniť svoju reprodukciu?Jana Bittó Cigániková. Foto: Jakub Kotian/TASR

Pomoc potrebujú aj tie ženy, ktoré sa rozhodnú pre potrat, pričom embryo v dvanástom týždni nie je dieťa. Potratová tabletka by deťom pomohla, lebo žene sa tak nenarúšajú pôrodné cesty. Invektívy voči Záborskej sú adekvátnou reakciou, tvrdí v rozhovore pre Štandard poslankyňa Jana Bittó Cigániková.

Vždy keď sa v minulosti na Slovensku riešili potraty, obe strany deklarovali, že chcú, aby ich bolo čo najmenej. Časť konzervatívcov sa preto rozhodla neriešiť úplný zákaz potratov, ale vytvoriť kompromisný návrh, ktorý by nezakazoval ukončenie tehotenstva, no zároveň by pomohol ženám a deťom v situácii neľahkého tehotenstva. Vy ste však znova proti. Už teda neplatí, že chcete, aby bolo potratov čo najmenej?

Časť konzervatívcov pochopila, že úplný zákaz nepresadí, že si to spoločnosť v žiadnom prípade neželá, a preto presadzujú miernejšie návrhy, ktoré ale v skutočnosti vedú len k tomu, aby vznikli prekážky v prístupe k interrupciám, aby to jednoducho ženy nestihli, aby boli viktimizované, aby boli psychicky terorizované a, samozrejme, že s takýmto návrhom zákona nesúhlasím. Pokiaľ príde ktokoľvek s návrhom zákona, ktorý zvyšuje životnú úroveň žien, ktorý ich chráni proti znásilneniu, tak v tom prípade to, samozrejme, podporíme, ale takéto návrhy, ktoré v skutočnosti len týrajú ženy, nemáme dôvod podporovať. Keď si to celé prečíta ktokoľvek, tak tam nájde len tri články, ktoré by sa dali vnímať ako pomoc, ale každý jeden z nich je problémový. Typickým príkladom je napríklad núdzové bývanie, ktoré je len nálepkou, aby sa to dalo nazvať nejako pozitívne, ale v skutočnosti tie ženy aj tak nemajú kde bývať, lebo tie zariadenia sú plné a nedá sa to realizovať.

Keď ja čítam ten návrh, tak v ňom vidím veľmi veľa dobrého.

Napríklad?

Napríklad je to aj predĺženie lehoty, ktoré slúži na to, aby sa žena nemusela rozhodovať v časovej tiesni…

…počkajte, veď tá žena nepotrebuje zákon na to, aby mohla rozmýšľať. Ona aj dnes môže rozmýšľať aj celých 12 týždňov. Veď nikde nie je prikázané, že rozmýšľať nesmie. Ten návrh je tam len na to, aby jej zabránil ísť na interrupciu. Čo ženy bez toho zákona nemôžu rozmýšľať?

To nikto netvrdí, ale zároveň vieme, že aj prax v iných štátoch ukazuje, že niečo také je dobré a potrebné…

…to nie je pravda. Vo väčšine štátov také odporúčanie nie je a tam, kde je, WHO odporúča, aby sa zrušilo. Nie je pravda, že je to normálne a už vôbec nie, že je to dobré. A vráťme sa ešte k tomu, čo vy konzervatívci hovoríte často – každá jedna žena, ktorá chce alebo nechce ísť na potrat, je v akej časovej tiesni? Veď má 12 týždňov rovnako, či existuje alebo neexistuje zákon zakazujúci jej ísť na zákrok 24, 48 či 96 hodín. Žena nemá viac týždňov, keď toto schválime.

V Belgicku majú ženy na rozmyslenie šesť dní, vo Francúzsku štyri, v Holandsku päť.

To všetko vieme a vieme aj to, že v týchto krajinách sú iné životné situácie. Majú tam iné dôvody na to, prečo to tam tak je a nikto nehovorí, že to je v poriadku. Mne sa to nepáči. Ja by som to aj tam zrušila, ale som poslankyňou Národnej rady Slovenskej republiky a bojujem za slovenské ženy. Máme tu na rozmyslenie dva dni, ktoré sú v rozpore s medzinárodnými štandardmi a ktoré terorizujú ženy a ja určite nebudem súhlasiť s tým, aby boli ešte ďalšie dva alebo jeden, lebo to je presne tá salámová metóda, pomocou ktorej sa to po kúskoch o chvíľu natiahne na tri mesiace.

Poslanci okolo Anny Záborskej ďalej navrhujú, aby ženy dostali listinnú informáciu o možnostiach materiálnej, finančnej, psychologickej či sociálnej podpory a pomoci zo strany štátu aj občianskej spoločnosti. Čo vám na tom prekáža?

S týmto problém ako taký nemám. Vôbec mi nevadí, že žena má dostať takéto informácie. Problém je len s procesom. To znamená, že lekár musí všetky tieto informácie vytlačiť a v písomnej podobe odovzdať. Lenže lekár má iné starosti, ako odovzdávať každej jednej žene štós papierov. Preto si myslím, že praktickejšie by bolo, keby všetky tie informácie mal niekde na nástenke alebo že by boli zverejnené niekde na internete. Rozumiem ale námietke, že máme časť obyvateliek, ktoré sa nedostanú na internet. Preto tá nástenka. Ale v zásade mi neprekáža, ak má žena dostávať informácie. Vadí mi len, ak sú jednostranné.

Ďalšou oblasťou sú organizácie už teraz pomáhajúce matkám, ktoré sa ocitli v situácii nečakaného tehotenstva a ktoré by vďaka finančnému príspevku mohli viac pomáhať…

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.