Americký generál a bývalý minister zahraničných vecí Colin Powell zomrel v pondelok 18. októbra. Mal covid a bol očkovaný. Šialenstvo môže začať.

Je to smutná a tragická irónia. Colin Powell, ktorý zomrel tento týždeň s covidom, sa stal príkladom v argumentácii antivaxerov. Jeho meno slúži po smrti dezinformátorom. Trpký paradox.

Začnime ale od začiatku. Powell bol štvorhviezdičkový generál, slúžil vo Vietname, na uniforme nosil dve purpurové srdcia a medailu za záchranu života po páde helikoptéry. Ako vojak bol hrdina.

Mimo Ameriky si ho ale pripomíname vďaka slávnemu prejavu v OSN, kde hájil vyhlásenie vojny Iraku pre nebezpečenstvo zbraní hromadného ničenia. Tento kľúčový argument pre vyhlásenie vojny, sa ukázal byť dezinformáciou. Bol to hoax.

Problém je, že viedol k vojne.

Powell si nezískal podporu OSN, podporili ho ale mnohé krajiny (vrátane Slovenska), problém bol, že celá invázia bola založená na lži a podľa toho aj dopadla. Amerika následne stratila dve dekády, bilión dolárov a kredit vo svete. Ešte horšie, samozrejme, dopadol Irak, 300-tisíc mŕtvych, štát v rozklade, vznik Islamského štátu a exodus stoviek tisícok irackých kresťanov aj ďalších Iračanov z krajiny.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.