24. októbra, 07:04

Sklamanie, hnev a ticho na arménsko-azerbajdžanskej hranici

Sklamanie, hnev a ticho na arménsko-azerbajdžanskej hraniciVojak v kláštore Tatev, Sjunik. Foto: M. Leidenfrost

Do juhoarménskeho regiónu Sjunik, do ktorého sa neodporúča cestovať, idem najmä kvôli prehratej vojne o susedný Náhorný Karabach. Všetci vieme, že Azerbajdžan triumfoval nad Arménskom na jeseň roku 2020 najmä vďaka petrodolárom, žoldnierom a dronom. Otázka však znie: Nebolo Arménsko už aj v prvej vojne o Karabach v rokoch 1992 až 1994 početne slabšie? A napriek tomu zvíťazilo.

Riedko osídlené južné Arménsko nemalo do prehratej vojny s Azerbajdžanom takmer nič spoločné. Sjunik na východe hraničil s medzinárodne neuznávanou arménskou republikou Karabach, táto hranica však pre každodenný život ľudí príliš veľa neznamenala.

Po porážke sa Sjunik ocitol v nepríjemnom okrajovom postavení. Začiatkom leta vtrhlo možno až 1 200 azerbajdžanských vojakov na arménske územie. A na dovtedy vnútroarménskom ťahu Goris – Kapan, čo je hlavné mesto tejto provincie, stoja od septembra azerbajdžanské pohraničné stráže a kontrolujú iránske kamióny.

Medzi miestnymi kolujú rozličné fámy a obavy. Mnohí Arméni sa boja, že Azerbajdžan si bude nárokovať aj na Sjunik. Alebo aspoň na koridor vedúci cez túto provinciu k západnej azerbajdžanskej exkláve [časť územia jedného štátu, ktoré je úplne obklopené územím cudzieho štátu – pozn. red.] Nachičevan. Píše sa o hrozbe, že sa malé dedinky na novej azerbajdžanskej hranici vyľudnia. Veď arménsky štát si už trištvrte roka nedokáže dôsledne chrániť svoje hranice.

Ako zasiahla Arménsko mužská móda

Svoju cestu začínam v útulnom hlavnom meste Arménska Jerevan. Je neskoro večer. Kaviarenská terasa ponúka hrozná na granátových jablkách v kvetinovo pomaľovaných sklenených misách. Hore hreje ohrievač na nárazové zvýšenie teploty, dole sú deky, ktoré podáva zženštilý majiteľ kaviarne.

Moja ostatná cesta do Arménska sa konala pred siedmimi rokmi. Najväčšia zmena spočíva v tom, že mladí muži teraz nasledujú módu. Nosia len mierne ostrihané hipsterské plné brady a tiež horizontálne, skvelo učesané a hlboko do čela siahajúce účesy v tvare hríbika.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.