Vladislav Surkov je jedným z najoriginálnejších ruských intelektuálov. Radil Putinovi, dnes predpovedá vojny, vzbury proti ekologickým diktatúram a koniec parlamentarizmu.

Možno ste o ňom nikdy nepočuli, ale Vladislav Surkov to je pojem. Rozumie moci aj umeniu, bol zrejme najbystrejším Putinovým ideológom a dokázal bez problémov urobiť dojem na Condoleezzu Riceovú. To vtedy, keď počas návštevy prezidenta Busha v Moskve jeho ministerku "vytiahol" z opery a oficiálneho programu a ukázal jej ruský avantgardný balet. Zbožňuje umenie Jacksona Pollocka a pod pseudonymom napísal romány.

Vladislav Surkov, tento bývalý vysokopostavený ruský úradník, zverejnil v prvej polovici októbra článok s názvom Ľudoprázdna demokracia a iné politické zázraky roka 2121.

Jeho vystúpenia v médiách sú dosť zriedkavé a vždy zaujímavé. Už pre jeho originálne myšlienky, ale aj vďaka jeho dlhodobému pôsobeniu pri Borisovi Jeľcinovi a Vladimírovi Putinovi, kde ho považovali za hlavného ideológa a vplyvného intelektuála.

V súčasnosti už Surkov nezastáva žiadne oficiálne funkcie v ruskej administratíve. Niektorí experti v tom však vidia iba dočasný manéver, umožňujúci, aby skúmal verejnú mienku, vrhajúc do nej provokatívne nápady. A to stále v prospech Kremľa. Preto v jeho textoch hľadajú skrytý zmysel, ktorý by dovolil preniknúť do tajných plánov moci a predpovedať jej budúce správanie.

Ale teraz to bude zrejme iný prípad.

Čakajú nás nepokoje a vojny 

Svoj najnovší článok totiž venoval ruský stratég budúcnosti. Autor filozoficky poznamenáva, že ľudia sa často obávajú jej neistoty, na rozdiel od spoľahlivej minulosti: „Stresovaní jednotlivci a frustrované národy sa preto ochotnejšie a viac oddávajú spomienkam ako snom.“

Napriek tomu (alebo práve preto) autor akoby popisuje budúce storočia, ktoré podľa neho budú plné veľmi nepríjemných udalostí. No javy, o ktorých píše, existujú už dnes, takže ani nemusí veľmi premýšľať.

Surkov predpovedá, že niektoré vlády pod tlakom zhoršujúcich sa environmentálnych problémov rozhodnú presadiť obmedzenia spotreby, a preto „zažijú plnú silu hnevu zrelej konzumnej spoločnosti“.

Ľudia odmietnu úsporné opatrenia a budú viesť aktívny odpor voči orgánom zodpovedným za životné prostredie. „Povstania militantných shopaholikov, hedonistov a konzumentov otrasú základmi sociálneho poriadku a vyvolajú masívne represie. Vzniknú ekologické diktatúry s neláskavou tvárou Grety Thunbergovej na erboch a bankovkách,“ predpovedá Surkov.

Znie to trochu smiešne, no nezabúdajme, že hnutie tzv. žltých viest vo Francúzsku, ktoré už dnes robí úradom veľa starostí, vzniklo ako protest proti ekologickej dani na palivo. Len málo ľudí je skutočne pripravených znížiť svoju spotrebu pre ochranu prírody. Nie je to žiadna predpoveď, je to konštatovanie a status quo. 

Ľudstvo okrem tohto podľa Surkova prežije niekoľko vojen (vrátane jadrových), v dôsledku ktorých sa vytvorí nová globálna distribúcia nadvlády a podriadenosti. Vojny, bohužiaľ, trvajú stále. Chvalabohu, zatiaľ nie sú jadrové.   

Neslávny koniec parlamentarizmu 

Už toto pochmúrne vyhlásenie by stačilo na to, aby čitateľom úplne pokazilo náladu. Ale Surkov ide odvážne ďalej a tvrdí, že o sto rokov prídu časy i-imperializmu, teda aktívneho delenia a „kolonizácie kyberpriestoru“. Zavedú sa úplne nové formy štátnosti, ktoré sa zásadne líšia od tých, ktoré sú nám známe dnes.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.