18. októbra, 17:17

Ako chce maďarská opozícia poraziť Orbána. Do čela postavila veriaceho pravičiara

Ako chce maďarská opozícia poraziť Orbána. Do čela postavila veriaceho pravičiaraPéter Márki-Zay, maďarský opozičný kandidát na premiéra. Foto: TASR/AP

Po napínavých opozičných primárkach poznáme meno vyzývateľa Viktora Orbána. Nestal sa ním ani primátor Budapešti, ani europoslankyňa. Opozičným kandidátom je napokon málo známy ekonóm a primátor menšieho mesta na juhovýchode Maďarska. Podľa pozorovateľov je regionálny politik pre Orbána nepríjemným súperom.

Kde dvaja súperia, tretí víťazí. Aj tak by sa dal zhrnúť výsledok opozičných primárok, z ktorých po dvoch kolách vzišiel nečakaný víťaz, ktorý bude spoločným kandidátom na premiéra opozičného bloku zloženého zo šiestich strán.  

Šéfovia strán DK, MSZP, Jobbik, Politika môže byť iná (LMP), Dialóg a Momentum sa vlani dohodli na výbere spoločného kandidáta formou dvojkolových primárok.

V septembrovom prvom kole najviac hlasov získala Klára Dobrevová, europoslankyňa a manželka bývalého ľavicového premiéra Ferenca Gyurcsánya. Na druhom mieste skončil budapeštiansky liberálny primátor Gergely Karácsony. Až na tretej priečke sa umiestnil Péter Márki-Zay.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.