Nórska polícia vyjadrila pochybnosti o tom, že muž, ktorý túto stredu zavraždil lukom a šípom v nórskom meste Kongsberg päť ľudí, bral vážne svoj obrat k islamu.

To je zaujímavé, čo tými pochybnosťami nórski odborníci asi myslia a ako rýchlo to odhadli. Onen vrah bol nepochybne šialenec a tak ďalej, ale bol to tiež konvertita, etnický Nór (matka bola Dánka), ktorý sa pred nejakou dobou verejne na internete k islamu prihlásil. Prestúpiť na islam je celkom jednoduché, prednesie sa nahlas Šaháda, vyznanie viery: nie je nutné citovať, je to arabsky, ale dá sa to naučiť – a už je z človeka moslim.

Samozrejme, že potom by mala nasledovať celý rad prejavov, ktorými sa správny moslim pozná a ktoré sú moslimovi nariadené, ale ak ich nekoná, neznamená to, že nie je moslim: je len nesprávny moslim. Nutné dodať, že k tým nariadeniam rozhodne nepatrí odporúčanie, nieto príkaz chodiť po meste s lukom a šípom a strieľať na nič netušiacich pokojných občanov, hoci to sú z jeho moslimského pohľadu neveriaci. Ale to snáď ani nie je nutné hovoriť. Príkaz viesť džihád medzi tie odporúčania patrí, pričom je veľmi široký výklad toho, čo to je džihád. V krajnom prípade to môže byť aj to strieľanie z luku.

Iná vec je, prečo sa sotva pár dní po jeho vraždení už začína v expertnom prostredí (nórska polícia na to určite má zvláštny tím) spochybňovať vrahova viera. No pretože ide o ten islam! Čím častejšie takéto činy vykonávajú inak zaiste mierumilovní moslimovia (pár dní nato Somálec v Londýne), tým viac silnie sklon brániť a chrániť islam.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.