Tento týždeň pápež František pripomenul, že výhrada vo svedomí nie je nevernosť, ale vernosť zdravotníckej profesii. Vo svojich príhovoroch taktiež apeloval na logiku solidarity a odsúdil plytvanie potravinami, liekmi i ľudskými životmi. Účet za potrat príde podľa neho po mnohých rokoch, čo zisťujú ženy a kňazi v spovednici.

Pápež František v liste pre riaditeľa FAO (Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo) v Ríme upozornil na paradox, že vo svete trpia podvýživou miliardy ľudí a mnohí ďalší naopak obezitou. Vyzval výrobcov i spotrebiteľov k etickým a udržateľným rozhodnutiam:

„Boj proti hladu si vyžaduje prekonať chladnú logiku trhu zameranú na chamtivý ekonomický prospech a na obmedzený pohľad na potraviny ako na jednu z komodít. (Treba) posilniť logiku solidarity.“

Podobne na Svetový deň vidieckych žien (takzvaný Rural Women Day) vyzdvihol usilovné ženy, ktoré pracujú mimo miest na poliach a vo svojich záhradách. Vo svojom tweete napísal:

„Vidiecke ženy nás môžu veľa naučiť o tom, ako nám snaha a obeta umožnia vybudovať štruktúru, ktorá zaistí prístup k potravinám, spravodlivé rozdelenie tovarov a možnosť, aby každá ľudská bytosť mohla uskutočniť svoje ambície."

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.