AKTUALIZOVANÉ Zabitý David Amess patril medzi najkonzervatívnejších poslancov britského parlamentu. Bol kritikom potratov, usiloval o ich výrazné obmedzenie, bol tiež tvrdým kritikom výhod pre LGBT a nesúhlasil so zmenou definície manželstva. Podporoval tiež brexit a bol proti vojne v Sýrii. Britská polícia označila jeho vraždu za teroristický čin súvisiaci s islamským terorizmom, útočník by mal mať somálsky pôvod.

V Británii sa v piatok stala ohromná tragédia. Bol zabitý významný konzervatívny politik a poslanec parlamentu David Amess, mal 69 rokov. Poslanec britskej Konzervatívnej strany sir David Amess bol viackrát dobodaný 25-ročným útočníkom pri stretnutí s jeho voličmi v jeho volebnom obvode, zomrel v dôsledku zranení. Amess bol poslancom v tomto obvode dlhých 24 rokov (od roku 1997), v parlamente však zasadal ešte o 14 rokov dlhšie, od roku 1983 (za iný obvod). Zostala po ňom manželka Julia a päť detí, jednou z jeho dcér bola aj herečka a modelka Katie Amess, ktorá hrala napríklad aj v Harrym Potterovi.

Britská polícia v sobotu v skorých ranných hodinách označila vraždu poslanca britskej Konzervatívnej strany Davida Amessa za teroristický čin, informovali o tom agentúry AFP a AP. "Prvotné vyšetrovanie odhalilo potenciálny motív spojený s islamistickým extrémizmom," uvádza sa vo vyhlásení metropolitnej polície. Vyšetrovanie vedú príslušníci špeciálneho protiteroristického útvaru polície. Podľa dostupných indícií by útočník mal byť britským občanom somálskeho pôvodu. “Polícia sa domnieva, že útočník konal sám," dodáva AP.

Sir David Amess (1952 – 2021). Foto: TASR/AP

Amess bol otvoreným kritikom hnutia LGBT, oponoval nárokom sexuálnych menšín na privilégiá podobné manželstvu, bol tiež oponentom britského zákona, ktorý zaviedol homosexuálne "manželstvo". V roku 2005 patril k podporovateľom výrazného obmedzenia práva a faktický zákaz potratov v Anglicku a Walese (Severné Írsko a Škótsko má v tejto téme autonómiu). Zasadzoval sa za všetky známe obmedzenia týrania zvierat, zákaz lovu na líšky a podobne.

(viac…)
Najnovšie autorské články