Ženská ruka sprevádza chlapcov od narodenia, cez materskú a základnú školu, v mnohých rodinách chýbajú otcovia… Chýbajú dnešným chlapcom mužské vzory? Stráca sa v mužoch mužnosť? Štandard sa porozprával s Martinom Neslušanom, manželom, otcom a lídrom komunity Eden a projektu Goel, ktorého cieľom je sprevádzať mladých ľudí a mužov na ceste životom.

Kedy ste začali intenzívnejšie pátrať po tom, čo znamená byť mužom?

Prvýkrát som sa nad otázkou mužnosti začínal zamýšľať v období, keď sa moji rodičia rozvádzali. Vtedy som začal cítiť, že úloha muža je v rodine dôležitá. Či už v oblasti fungovania domácnosti, výchovy či nastavovania hraníc. Čiže táto náročná situácia mi pomohla v mladom veku približne pätnástich rokov riešiť, že mužnosť sa týka aj mňa. Dovtedy som bol skôr chalan, ktorý si len užíval život, a zrazu som zistil, že zmyslom života je úplne niečo iné.

Museli ste skôr dospieť?

Nepovedal by som, že som musel. Skôr mi životná situácia, v ktorej som sa ocitol, pomohla nasmerovať sa bližšie k zrelosti. Musím podotknúť, že nepoukazujem na to, že som mal nejaké ťažké detstvo, práve naopak. Za svojich rodičov a ich výchovu som neskutočne vďačný. Je ale pravdou, že vďaka tomu, čím v manželstve prechádzali, som čelil istému druhu problémov, ktoré mi v konečnom dôsledku umožnili zamýšľať sa nad vecami inak ako napríklad mojim rovesníkom. Bol som vystavený otázkam, kto som, kam idem a čo zo mňa bude v pätnástich rokoch, čo bolo, myslím si, pre mňa v konečnom dôsledku ťažké, ale aj dobré. Môj detský svet sa zatriasol a začal som si uvedomovať, že to, ako veci v mojom živote budú vyzerať, je už odteraz na mne.

Dá sa teda povedať, že ste sa zamýšľali nad otázkami zrelosti, i keď ste ich priamo nepomenovali v mladom veku. Kto je teraz podľa vás vyzretý muž?

Podľa mňa je to chlap, ktorý sa v prvom rade nebojí zodpovednosti. Vie prijať zodpovednosť a niesť následky. Či už ide o dobré alebo zlé rozhodnutie. Neschováva sa, neuteká, nevyhovára sa. Jedna z veľkých známok mužnosti je, že sa jednoducho nevyhováram na situácie, na to, že som vstal zlou nohou a podobne. Myslím, že zrelý muž je ten, ktorý vstupuje do veci s tým, že preberá zodpovednosť a nevyhovára sa na druhých. Prijíma zodpovednosť za to dobré, ale aj za to, čo sa podarí alebo nepodarí. Spadá do toho aj disciplína, ale koniec koncov zrelosť je o prevzatí zodpovednosti za seba samého, okolie a rodinu...

Mnohým mužom vraj chýba disciplína, čo to vlastne znamená?

Mám vlastnú definíciu disciplíny, len neviem, či som ju niekde počul. Možno sa mi utvorila z pár myšlienok. Pre mňa disciplína znamená, že si dnes dobrovoľne vyberám svoj zajtrajšok. To značí, že dnes si poviem, ako chcem, aby vyzeral môj život o desať rokov, a dobrovoľne sa rozhodnem správať sa, aby to tak aj bolo. Nie je to len nejaké rigidné dodržiavanie časového manažmentu alebo nejakých náročných vecí, ale skôr vstúpenie do seba a uvedomenie si, že ja chcem, aby moja rodina, moje deti, služba, práca a životospráva mali dobrý smer. A práve preto si uvedomujem, že to, čo viem dnes ovplyvniť, sa snažím urobiť, i keď v tom niekoľkokrát zlyhám. No snažím sa to napriek tomu spraviť, aby to prinieslo kvalitné ovocie.

Disciplína pre mňa znamená, že si dnes dobrovoľne vyberám svoj zajtrajšok.

Nemôžem očakávať, že sa dožijem napríklad vnúčat, keď sa budem každý deň nezdravo stravovať. Nechcem tým povedať, že dať si raz za čas nejaký burger je najväčší hriech na svete, ale ide o malé a pravidelné veci, ktoré nás vedú tam, kam chceme.

Niekedy rozmýšľam nad tým, či nie je náhodou veľké množstvo ľudí v dnešnej dobe znudených životom. Čo si o tom myslíte?

Neviem, či úplne znudených. Možno by som skôr povedal, že unavených a vyčerpaných. Prípadne bez vízie. A celkovo záleží na tom, v ktorej generácii. Každá generácia mužov má svoje špecifiká. To, čo ja pozorujem, je, že ak žijeme príliš rýchlo a pod veľkým tlakom, môžeme stratiť našu víziu. To, prečo vlastne robím to, čo robím. Potom rýchlo prejdem do vyčerpania a únavy.

Martin Neslušan. Foto: archív Martina Neslušana

Čo si myslíte, stala sa niekde chyba? Snaží sa mužov utlačiť táto doba? Prestávame hľadať mužnosť?

Mňa ovplyvnila veľmi dobrá kniha Robiť ťažké veci, ktorá je jednoduchá na čítanie. Mne ako mladému chalanovi pomohla v ťažkom období, keď som hľadal to, kým som a kam idem.

Autori v knihe písali príbehy o mladých chalanoch, ktorí sa nebáli vstúpiť do zodpovednosti. Spomínam si na príbeh mladíka, ktorý bol v približne dvanástich rokoch schopný zajať nepriateľskú loď a cez oceán ju doplaviť s celou posádkou do prístavu. No a ja som sa v dvanástich rokoch učil stlať si posteľ.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.