O pozadí kauzy Pandora Papers a novej dani pre nadnárodné spoločnosti. Je to odbočka doľava alebo návrat Kristovho varovania boháčom?

Vlády 136 krajín vrátane Slovenska sa z iniciatívy OECD dohodli, že zhruba stovka najväčších a najziskovejších nadnárodných spoločností má platiť 15-percentnú daň. K dohode sa pridali aj Írsko, Maďarsko a Estónsko, ktoré s návrhom dlhšie nesúhlasili. Nadnárodné firmy by dane zároveň mali od roku 2023 platiť tam, kde reálne podnikajú. Medzinárodnú dohodu podporili štáty, ktoré produkujú viac ako 90 percent globálneho HDP. Pre národné rozpočty to môže znamenať príjmy viac ako 125 miliárd amerických dolárov ročne.

Podnikateľské giganty, samozrejme, neprijali nové opatrenia s nadšením a naznačili súvisiace riziká. Načo boli také opatrenia potrebné a prečo môžu byť nebezpečné?

Kolotoč odhaľovaní

Krátko predtým zverejnili investigatívni novinári a aktivisti nový súhrn dokumentov (takzvané Pandora Papers), ktorých publikovanie, a nebolo to po prvýkrát, vyvolalo v celom svete vlnu rozhorčenia proti bohatým ľuďom, vyhýbajúcim sa plateniu daní. Odsudzujúc ich správanie, nie každý venuje pozornosť jednému dôležitému detailu.

Už v roku 2016 boli publikované takzvané Panama Papers, ktoré odhalili viaceré prípady daňových únikov cez offshorové zóny, čo sú krajiny s najnižšími daňami. V roku 2017 sme sa dozvedeli o ďalších dokumentoch s podobným obsahom – takzvané Paradise Papers. Odvtedy poznáme názvy tisícov firiem a mená ich beneficientov (príjemcov výhod), ktorí si takýmto spôsobom „optimalizujú“ svoje dane.

Počuli ste o tom, že by po týchto odhaleniach za ostatných päť rokov za to niekoho z nich potrestali? Osobne som o tom nepočul. Pripomína to nejaký kolotoč, ktorý, hoci sa hýbe, zostáva stále na tom istom mieste.

Prečo je to tak? Odpoveď je, myslím, celkom jednoduchá.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.