Zostavovanie novej vlády bude jednoduchšie a rýchlejšie, ako sa ešte v sobotu po víťazstve väčšiny opozičných koalícií mohlo zdať. Prispel k tomu nedeľňajší názorový obrat Andreja Babiša. Po priznaní sobotňajšej prehry, ktorú nečakal, výrazne prehodnotil svoje priority. Uznal, že vládnuť v tejto chvíli nie je schopný, pretože väčšina stojí proti nemu. Nebude sa pokúšať ju rozbíjať. Naopak, rozhodol sa jej odovzdať vládu čo najrýchlejšie.

Rozhodol sa, že sa chce stať prezidentom. Všetky sily v tejto chvíli, keď bude jeho spolok ÁNO sedieť v snemovni v opozícii, napne na to, aby sa dostal na Pražský hrad.

Nie je to prvýkrát, čo sa Andrej Babiš s touto myšlienkou pohráva. Už v minulosti si nechal urobiť prieskumy, akú by mal šancu. Tie mu ukázali, že pre 67 percent voličov je absolútne neprijateľný, takže je v druhom kole nevoliteľný. V súvislosti so šancami na prezidentskú voľbu, na ktorú je potrebné získať aspoň päťdesiat percent hlasov, je práve kategória prijateľnosti veľmi dôležitým meradlom. Pri takých vyhranených osobách, ako je Andrej Babiš, sa ťažko otáča. Po vzhliadnutí prieskumov sa preto rozhodol, že do vopred prehratého súboja nepôjde.

Z politiky úplne odísť nemôže

Potom ale prehral parlamentné voľby a zrazu nevedel, čo ďalej. Z politiky úplne odísť nemôže. V tej chvíli by stratil akýkoľvek vplyv na vyšetrovanie jeho kriminálnych káuz aj na dotácie nevyhnutné pre fungovanie jeho Agrofertu. Hrá o ochranu svojej osobnej slobody aj svojho majetku. Pokojný dôchodok v Průhoniciach mu nehrozí.

Pod vplyvom zhoršujúceho sa zdravotného stavu prezidenta Miloša Zemana, pri ktorom nie je v tejto chvíli isté, že dokončí mandát, a po prehre vo voľbách si Babiš vyhodnotil terén tak, že to skúsi. Nemá čo stratiť. Môže len získať. Strápnenie z prehry je pre neho teraz to menšie riziko, pretože na druhej strane stojí úplné odstavenie od moci a kontroly svojej slobody i prítoku dotácií.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.