Dobrovoľníctvo sa v dnešnej progresívnej dobe nenosí, píše k udalostiam v americkom meste Chicago miestny denník. Kritizuje tamojší umelecký inštitút za vyhodenie desiatok dobrovoľných sprievodcov, pretože v ich radoch bolo priveľa bielych dôchodkýň. Predstavitelia inštitútu sa bránia a citujú potrebu zmien.

Je zahanbujúce, že Chicagský umelecký inštitút (AIC) vyhodil okolo 150 dobrovoľníkov, ktorí sprevádzali turistov v tamojšom múzeu umenia. Takýto názor vyjadrila redakčná rada denníka Chicago Tribune, ktorá sa zastala vyhodených dobrovoľných sprievodcov. Denník patrí k najčítanejším v Chicagu i v celom regióne Veľkých jazier.

Na situáciu upozornil koncom septembra. V texte redakcia opisuje, prečo boli spomínaní sprievodcovia, respektíve väčšinou sprievodkyne, vyhodené: boli jednoducho málo diverzné, čo v preklade znamená, že tam bolo priveľa postarších belošiek.

„Akonáhle sa prehryziete cez balast, tak tá správa vlastne hovorí, že múzeum sa kriticky pozrelo na zostavu svojich sprievodcov, medzi ktorými dominujú predovšetkým (ale nie úplne) biele ženy na dôchodku, ktoré majú voľný čas, a zistili, že táto skupina obyvateľstva nie je vyhovujúca,“ podotýka Tribune.

Nepomohlo ani to, že väčšina dobrovoľníčok mala za sebou roky školení a vzdelávania sa, aby dokázali turistom ponúknuť zaujímavé informácie o exponátoch v múzeu. Namiesto nich múzeum radšej najalo menší počet platených zamestnancov.

Dobrovoľníkov zákon nechráni

„Popravde, múzeum by zrejme čelilo vážnemu súdnemu konaniu za diskrimináciu na základe veku a rasy, keby nebolo jedinej veci: vyhodení ľudia boli dobrovoľníci,“ podotýka denník, pričom takéto osoby nie sú chránené federálnymi zákonmi o zamestnancoch.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.