Guvernér Národnej banky Peter Kažimír môže zostať vo funkcii, hovoria jeho bývalí stranícki kolegovia. Na odchod ho vyzývajú koaličné strany aj prezidentka. Expremiér Igor Matovič ho momentálne považuje za neodvolateľného. Kažimír odstúpiť nemieni.

Aktualizované

Pod niekdajším podpredsedom Smeru-SD a ministrom financií Petrom Kažimírom sa trasie stolička. Aktuálny guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) čelí obvineniu z podplácania. Kažimír mal priniesť vtedajšiemu šéfovi Finančnej správy Františkovi Imreczemu úplatok vo výške zhruba 50-tisíc eur od podnikateľa Michala Suchobu. Vypovedá o tom práve spomínaný Imrecze, ktorý je obvinený vo viacerých kauzách a spolupracuje s políciou. Exminister obvinenia odmieta.

Imrecze a Suchoba tiež v minulosti vypovedali o úplatku 150-tisíc eur v hotovosti, ktoré mali skončiť u Petra Pellegriniho. Vtedy bol štátnym tajomníkom na ministerstve financií, ktoré riadil Kažimír. Dnes je Pellegrini predsedom Hlasu-SD. Prebratie úplatku popiera.

Guvernér NBS sa na podporu straníckych exkolegov napriek obvineniam stále môže spoľahnúť.

"Kažimír je obvinený, ale platí prezumpcia neviny. Myslím si, že mu to nebráni naďalej vykonávať pozíciu guvernéra NBS až do času, keď bude definitívne rozhodnuté. Ja mu verím, aj jeho vyjadreniam, že sa nič také nestalo," skonštatoval Pellegrini.

Líder Smeru-SD Robert Fico považuje obvinenie za účelové. Vládnu stranu OĽaNO už v lete obvinil, že Kažimíra chce nahradiť exministrom financií Ivanom Miklošom, ktorý sa do funkcie guvernéra NBS „tlačí ako slon do drogérie“.

"Bol by blázon, keby odstúpil. Za čo? Za tento vymyslený príbeh?" uviedol Fico. Hovorí, že obvinenie Kažimíra je postavené len na výpovedi kajúcnika Františka Imreczeho.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.