Európsky súd pre ľudské práva po prvý raz rozhodol v súvise s nedotknuteľnosťou Svätej stolice. Sudcovia v Štrasburgu jej potvrdili imunitu na súdoch v prípadoch zneužívajúcich kňazov. Nenesie teda zodpovednosť za konanie kňazov a biskupov vo svete.

Svätá stolica má imunitu na súdoch v prípadoch sexuálneho zneužívania kňazov. Rozhodol o tom Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu. V kauze známej ako „J.C. a iní verzus Belgicko“ tým nedal za pravdu 24 osobám, ktoré sa vyhlasujú za obete zneužívania kňazov. Ide o občanov Belgicka, Francúzska a Holandska, ktorí žalovali Svätú stolicu, niekoľkých lídrov katolíckej cirkvi v Belgicku a katolíckych združení.

Sťažovali sa na „štrukturálne nedostatočný spôsob, akým sa štát zaoberal problémom sexuálneho zneužívania v cirkvi“, píše sa v odôvodnení. „Ako zistili belgické súdy, nemali právomoc vo vzťahu k Svätej stolici. Žalobcovia tvrdili, že boli pozbavení prístupu na súd.“

Dodajme, že Svätá stolica je subjektom medzinárodného práva, ktorému garantuje nezávislosť Vatikánsky mestský štát. Nie je ani členom Rady Európy, pod ktorú patrí ESĽP.

Belgické súdy zamietli konanie, ktoré sa začalo v roku 2011, keďže nemali právomoc vypočuť tento prípad v súvise so Svätou stolicou. Štrasburský súd tým dal za pravdu Odvolaciemu súdu v Belgicku v tom, že za rozhodnutia belgických biskupov nenesie zodpovednosť Svätá stolica. Navyše, k zneužívaniu došlo v Belgicku a ani pápež, ani Svätá stolica neboli prítomní počas toho, keď malo dôjsť k pedokriminalite. Obžaloba pritom vinila nielen Vatikán, ale aj niekoľkých lídrov katolíckej cirkvi v Belgicku a katolíckych združení.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.