Vládna koalícia sa dohodla na podobe štátneho rozpočtu na budúci rok. Napriek prísľubom ministra financií Igora Matoviča nie sú podľa analytika súčasťou navrhovaného rozpočtu žiadne daňové ani odvodové reformy. Šéf štátnej pokladnice už na jar napríklad hovoril o zjednotení daní.

Koaliční partneri sa dohodli na návrhu štátneho rozpočtu na rok 2022, ktorý ráta s deficitom na úrovni 4,94 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Na rokovanie vlády by mal ísť už vo štvrtok (14. 10.) v takej podobe, v akej bol zverejnený.

V absolútnom vyjadrení by mal schodok štátneho rozpočtu na budúci rok dosiahnuť takmer 5,5 miliardy eur.

Úpravy rozpočtu v parlamente sa podľa predsedu parlamentného finančného výboru Mariána Viskupiča (SaS) nedajú vylúčiť. Ďalšie zvyšovanie schodku je nepravdepodobné. Viskupič tvrdí, že deficit štátneho rozpočtu je najvyšší možný.

Reforma v nedohľadne

Ešte na jar informoval minister financií Igor Matovič (OĽaNO) o veľkých plánoch na daňové a odvodové reformy. V rozpočte sa však s nimi neráta. Upozornil na to analytik Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií (INESS). Pre Aktuality.sk uviedol, že v návrhu rozpočtu nikde nevidí ani zmienku o daňovo-odvodovej reforme.

Súčasťou zmien, ktoré šéf štátnej pokladnice len veľmi stroho predstavil začiatkom mája, malo byť zlúčenie odvodov do jedného a rovnako aj zjednotenie daní do jednej či mesačný príspevok na dieťa. Minister financií svoje plány zhrnul slovami: „prorodinne, jednoducho, férovo“. Z reformy daní a odvodov, ktorú sľuboval už bývalý minister financií a dnes premiér Eduard Heger, však zatiaľ nič nebolo a zrejme ani v najbližšej dobe nebude.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.