Nemocnice sa zapĺňajú, ale delta variant koronavírusuj má rýchlejší priebeh a viac pacientov prežije. Zdravotnícke zariadenia preto podľa analytikov v tejto vlne neskolabujú.

V covidovom pavilóne Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina musia vypomáhať vojenskí zdravotníci, viaceré nemocnice obmedzili plánovanú operatívu, ale záujem o očkovanie rapídne nestúpa. Zatiaľ čo zdravotnícki pracovníci opúšťajú systém, agresia voči nim stúpa natoľko, že ochranu personálne poddimenzovaného zvyšku zabezpečuje polícia.

Zdalo by sa, že Slovensko je odsúdené zopakovať si situáciu spred roka. Analytici z platformy Dáta bez pátosu však tvrdia, že delta vlnu zvládneme. Ponúkajú tri konštatovania.

Nakazených pribúda v priemere pomalšie

Titulky novín plnia katastrofické scenáre o rastúcom počte nakazených. Áno, delta je rýchla, ale podľa niektorých odborníkov nie je dôvod na paniku. Krivku rastu vraj zaobľujeme.

Zdvojnásobiť sedemdňový priemer PCR pozitívnych nám aktuálne trvá tri týždne. „Predtým sme vedeli počet pozitívnych zdvojnásobiť za 10 až 12 dní. Takže rastieme asi o polovičku pomalšie,“ hodnotia analytici.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.