Arméni sú bojovníci. Jedna z bitiek, ktorú opäť rieši súd, sa odohrala presne pred 20 rokmi v jerevanskej džezovej kaviarni.

Bolo 24. septembra 2001, príjemný neskoroletný večer. V centre Jerevanu, na terasách džezovej kaviarne Aragast pri umelom rybníku Poplavok, hostia tlieskali, keď arménsky prezident Robert Kočarjan vstúpil spoločne s arménsko-francúzskym šansoniérom Charlesom Aznavourom. Potlesk sa rozozvučal aj vtedy, keď vysoko postavení hostia okolo polnoci odchádzali. Za moment sa Kočarjan, generál pochádzajúci z Náhorného Karabachu, cítil urazený. Dôvod: Podnapitý spolužiak z výšky pozdravil prezidenta dôverným ruským pozdravom Privjet Rob! Po slovensky: Ahoj Robo! Šiesti až ôsmi prezidentovi ochrankári potom odvliekli jeho spolužiaka na WC. Ani nie o polhodinu neskôr bol Poghos Poghosjan mŕtvy.

Táto epizóda sa odohrala pred dvadsiatimi rokmi, v rovnakom ročnom období, v ktorom presne pred rokom vypukla druhá vojna o Náhorný Karabach. V prvej karabašskej vojne (1992 – 1994) triumfovali počtom vojakov slabší Arméni, v tej druhej v roku 2020 Azerbajdžan. Porážka otriasla vládou prozápadného liberála Nikola Pašinjana, v predčasných voľbách v júni tohto roku sa však stalo niečo nepochopiteľné. „Kapitulant“ Pašinjan získal ústavnú väčšinu, zatiaľ čo jeho vyzývateľ Kočarjan, ktorý je považovaný za hrdinu prvej karabašskej vojny, získal so svojou alianciou „Arménsko“ len 19 percent.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.