Kým Česká republika prežívala volebný víkend, medzi Varšavou a Bruselom vypukla najnovšia horúca kríza. Hovorí sa o legalistickom "polexite", objavujú sa varovania o skutočnom odchode Poľska z EÚ, vo veľkých poľských mestách sa proti tomu uskutočnili desaťtisícové demonštrácie. Európska komisia sa vyhráža tvrdými postihmi. Podstata sporu je v otázke, kto má prednosť. Poľská ústava alebo európske právo?

Kontroverzia sa začala kvôli zmenám v poľskej justícii. V skratke, EÚ má pocit, že vláda Práva a spravodlivosti (PiS) ohrozuje nezávislosť súdnictva. Varšava tvrdí, že Bruselu do vnútorného fungovania poľskej justície nič nie je. EÚ prostredníctvom rozhodnutia Európskeho súdneho dvora prikázala, že Poľsko musí časť reforiem zrušiť, konkrétne nový disciplinárny súdny orgán, ktorý má dohliadať na nezávislosť sudcov.

Vláda sa preto obrátila na poľský ústavný tribunál, ako sa volá najvyšší súd v krajine. Mal určiť, či európske právo môže "prebiť" poľskú ústavu. Po niekoľkých odkladoch súd nakoniec vyniesol minulý týždeň verdikt, že poľská ústava stojí nad európskym právom.

V Bruseli sa strhlo peklo. Európska komisia tvrdí, že Poliaci ohrozujú jeden zo základných kameňov Európskej únie, teda nadradenosť európskeho práva. Bez neho vraj spolok nemôže fungovať, štáty si začnú vyzobávať tie časti európskych zmlúv, ktoré sa im páčia, a celá organizácia sa zosype.

Rozhodnutie ústavného tribunálu je vraj spolitizované. Súd je plný nominantov PiS, ktorí rozhodujú podľa želania vlády. Celá operácia je súčasťou komplotu PiS, ako vyviesť Poľsko z EÚ a tým sa zbaviť posledných právnych poistiek a zmeniť nášho severného suseda v plnohodnotný autoritársky štát.

To je, samozrejme, nezmysel. Je potrebné uznať, že nie všetko, čo poľská vláda v oblasti súdnictva robí, je úplne kóšer. Je to však potrebné vnímať v kontexte poľskej studenej občianskej vojny. Keď bolo v roku 2015 jasné, že Občianska platforma poputuje do opozície, začala rýchlo vykonávať zmeny aj v ústavnom tribunáli s cieľom zabetónovať tam svoje pozície. PiS sa v podstate snaží o to isté. Dá sa očakávať, že ak sa Občianska platforma dostane znova k moci, bude sa snažiť zase zvrátiť zmeny urobené PiS.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.