Cena energií rastie, čo sa premieta do všetkých oblastí života od bývania cez potraviny až po oblečenie. Okrem narastajúcich účtov za plyn a elektrinu sa budeme musieť pripraviť aj na to, že si priplatíme za ošatenie. Cena bavlny je najvyššia za desať rokov a nárast pocítia aj koncoví zákazníci.

Cena bavlny sa vyšplhala na úroveň z júla 2011, keď sa firmy, ako napríklad Levi Strauss „modlili“, aby nárast prežili. Analytici dnes varujú, že mnohí výrobcovia oblečenia sú teraz v úplne inej situácii ako boli pred desiatimi rokmi a nárast cien zatiaľ premietajú na zákazníkov, ktorí napriek vyšším cenám neprestávajú nakupovať.

V piatok (8. októbra) sa bavlna prehupla cez 1,15 dolára za libru, čo je cena, ktorú odevní magnáti nevideli už desať rokov. Spôsobuje to podobné obavy ako v minulosti, ale podľa niektorých odborníkov sa zatiaľ netreba až tak obávať, aj keď v priebehu dvoch týždňov vzrástla cena komodity viac ako o pätinu (22 percent).

Pred desiatimi rokmi sa totiž cena bavlny na svetových trhoch dostala až cez 2 doláre za libru, pretože sa po nej po skončení globálnej ekonomickej krízy enormne zvýšil dopyt. India, ako veľký vývozca bavlny, vtedy navyše obmedzila vývoz tejto komodity, aby uspokojila požiadavky domácich textiliek.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.